PowerApps. Pierwszy spacer po galerii

      Brak komentarzy do PowerApps. Pierwszy spacer po galerii

Wstęp

PowerAppsIcon

Wygenerowanie pierwszej aplikacji w PowerApps nie jest trudne. Mam nadzieję, że nie miałeś z tym problemów przechodząc przez pierwszy odcinek kursu. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego czas najwyższy zacząć ją modyfikować. Dzisiaj chciałbym zaprosić Cię na spacer po galerii.

Jak działa galeria w PowerApps?

Nie wiem z czym kojarzy Ci się słowo galeria. Mi osobiście z obrazami, grafiką, czy zdjęciami. Tym samym tropem szli także twórcy PowerApps. Faktycznie galeria to nic innego jak gotowa kontrolka, która nadaje się do wyświetlania danych. Mogą to być dowolne dane. Podkreślam jeszcze raz, DOWOLNE dane. Oprócz plików graficznych mogą to być wszystkie informacje z Twojego źródła. Co do zasady, galeria wyświetla wiele elementów. To różni ją od drugiego ważnego obiektu jakim są formularze (o nich w kolejnym odcinku). Formularz w PowerApps wyświetla szczegóły jednego elementu. Galeria ich listę. Pamiętaj także, że lista nie oznacza tabeli. Te mają jeszcze inną kontrolkę, którą wbrew pozorom nie stosuje się często. Dlaczego? Powód jest prozaiczny i leży w twojej teczce, torebce albo kieszeni. PowerApps ma z zasady działać na urządzeniach mobilnych. Galeria jest przygotowana w ten sposób, aby właśnie na takich ekranach działać najlepiej. Możesz ją w prosty sposób przewijać, przeszukiwać, sortować i nawigować do innych ekranów.

Podstawowe funkcje galerii i PowerApps

W tym odcinku wprowadzę Cię także w świat funkcji. Na razie będzie to tylko zajawka i kilka prostych przykładów. Funkcje w PowerApps działają analogicznie do tych w Microsoft Excel. Wpisujesz je w pasek poleceń i już. Ich ogromna siła w PowerApps wynika z kilku rzeczy:

  1. Wbudowany IntelliSense. Mówiąc po ludzku, aplikacja podpowiada Ci na bieżąco dostępne komendy i wartości. Znakomicie ułatwia pracę.
  2. Formatowanie składni. Odpowiednie użycie kolorów, a nawet możliwość pokazania składni w formie drzewka pozwoli Ci tworzyć nawet bardzo skomplikowane formuły.
  3. Formuły rządzą wszystkim. Dowolna właściwość, czy zachowanie kontrolek można zmieniać formułą. To zdecydowanie najważniejsza ich cecha. Jeśli nie do końca rozumiesz o co chodzi, to na razie się tym nie przejmuj. Przekonasz się na własnej skórze w trakcie tego kursu, jak jest to ważne.

Przykład

Czas na przykład. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak zmodyfikować galerię. Zmieniać będziemy już istniejące elementy, dodamy własne, a na koniec stworzymy formułę, która warunkowo będzie je formatować.

Podsumowanie

Jak zwykle zachęcam Cię do eksperymentów. Spróbuj samodzielnie dodać kolejne elementy do galerii i użyć formuł, aby je modyfikować. Oprócz zmiany koloru czcionki (COLOR) możesz spróbować zmienić kolor wypełnienia (FILL), a nawet je ukrywać (VISIBLE). W razie problemów zadawaj pytania w komentarzach.

W kolejnym odcinku przyjrzymy się bliżej formularzom. Zobaczysz jak są zbudowane i poznasz ich tryby działania. Do zobaczenia!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments