10 podcastów, które mogą zmienić Twoje życie

Protip. PodcastDzisiejszy wpis nie będzie poświęcony żadnej aplikacji, czy narzędziu. Nie będzie też bezpośrednio związany z produktywnością, czy sprawdzonym sposobom na jej poprawienie. Jestem jednak przekonany, że pasuje do tematyki tego bloga jak ulał. Chciałbym Ci bowiem przedstawić listę moich ulubionych podcastów. Dlaczego podcastów? Cóż, są dla mnie najlepszym, najwygodniejszym i do tego darmowym sposobem na łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zdobywania wiedzy i świetnej rozrywki. Podcastów słucham najczęściej w aucie, w trakcie jazdy na rowerze lub każdej innej czynności, która zajmuje sporo czasu, a nie wymaga pełnego skupienia. Dzięki nim jestem w stanie przeżyć nawet zakupy w supermarkecie. Podcasty polecam też wszystkim kierowcom. Wasz styl jazdy zmieni się na bardziej płynny, a zużycie paliwa spadnie o min. 10%- efekt gwarantowany J.

Podcasty mają również jedną ciekawą cechę. Pozwalają na nawiązanie bliższej relacji z jej autorem/autorami. To może brzmieć dziwnie, ale po przesłuchaniu kilku odcinków danego podcastu na pewno zauważysz to dziwne uczucie, które mówi Ci, że znasz już dobrze tego człowieka, mimo, że nigdy go nie spotkałeś. Taką relację trudno wytworzyć samą lekturą bloga, czy książki. Ale podcasty są inne…

Niestety sam odkryłem je dość późno. Żałuję, bo z perspektywy czasu muszę to uznać za błąd. Naprawiam go z dnia, na dzień bardzo skrzętnie. Musisz wiedzieć, że gdy znajduję ciekawy podcast, to staram się odsłuchać go od pierwszego, do ostatniego odcinka. To oczywiście wymaga sporej ilości czasu, ale nie jest to czas stracony. Poniższa lista jest zapisana w przypadkowej kolejności. Nie sugeruj się nią.

Top 10


Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Autor: Michał Szafrański

Linki: iTunes, Blog

Michał jest jednym z popularniejszych w Polsce blogerów. Jego podcast był pierwszym, który wciągnął mnie bez reszty. Przyciąga przede wszystkim charyzma autora i jego zdrowe podejście do życia. Tak jak w tytule, nie tylko o oszczędzaniu i finansach osobistych. Sporo wiedzy na temat rozwoju osobistego i produktywności. Pozycja obowiązkowa.


Smart Passive Income

Autor: Patt Flynn

Linki: iTunes, Blog

Amerykański odpowiednik Michała Szafrańskiego. Przez niego samego wskazywany, jako inspiracja i wzór w podcastowym świecie. Niesamowity sukces biznesowy zbudowany na ciężkiej pracy i zdrowych zasadach. Tematyka oscyluje głównie wokół e-biznesu, ale trafiają się także „miękkie” tematy. Bardzo dobrze się słucha.


Mała Wielka Firma

Autorzy: Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk

Linki: iTunes, Stitcher, Blog

Najlepszy moim zdaniem podcast biznesowy w Polsce. Mający też najdłuższą (chyba) tradycję. W każdym odcinku masa praktycznych rad i wiedzy. Świetni prowadzący, którzy w tej branży wyrobili sobie odpowiednią markę i wybitnie wiedzą o czym mówią. Zawsze z utęsknieniem czekam na kolejny odcinek.


Menedżer plus

Autor: Mariusz Chrapko

Linki: iTunes, Blog

Kolejny podcast biznesowy. W tym przypadku przede wszystkim bardzo profesjonalnie zrealizowany. Dla mnie, chorobliwego perfekcjonisty, to szczególnie ważne. Mariusz jest ekspertem od zwinnych metodyk (Agile) zarządzania, jednak nie tylko im poświęca odcinki swoich podcastów. Z „Poradnikowa” (stały element każdego odcinka) zaczerpnąłem wiele przydatnych wskazówek i narzędzi. Polecam nie tylko miłośnikom Jazzu 😉


The Tim Ferris Show

Autor: Tim Ferris

Linki: iTunes, Blog

Autor kultowej serii książek („4-Hour Workweek”, „4-Hour Body” i „4-Hour Chef”). Podcast inny od wszystkich. Odcinki czasami trwają ponad trzy godziny! Większość to wywiady z ludźmi sukcesu z przeróżnych dziedzin życia. Jest więc Kevin Kelly, Jamie Foxx, Arnold Schwarzenegger czy mój ulubiony Cal Fussman. W każdym przypadku Tim próbuje wyciągnąć od rozmówcy sprawdzony sposób na sukces i bycie szczęśliwym, spełnionym człowiekiem. Pozycja obowiązkowa.


The Tony Robbins Podcast

Autor: Tony Robbins i spółka

Linki: iTunes

Jeden z największych (dosłownie i w przenośni) coachów i mówców motywacyjnych na świecie. Podcast jest nierówny. Obok świetnych odcinków (patrz wywiad z trenerem Bobbym Knightem) są słabsze, ale nie zmienia to faktu, że warto go wysłuchać. Nie znajdziesz tu wielu praktycznych rad, ale dawka motywacji jest całkiem spora.


Finanse bardzo osobiste

Autor: Marcin Iwuć

Linki: iTunes, Blog

Podcast podobny w tematyce do „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”. Dobrze prowadzony i profesjonalnie zrealizowany. Tematy głównie związane z finansami osobistymi oraz produktywnością. Polecam.


Devtalk

Autor: Maciej Aniserowicz

Linki: iTunes, Blog

Najbardziej techniczna pozycja na liście. Podcast prowadzony przez programistę i poświęcony głównie programowaniu. Z oczywistych powodów nie jest dla wszystkich, ale jeśli jesteś nawet lekko związany z tą dziedziną, to pozycja obowiązkowa dla Ciebie. Maciej ma swój specyficzny styl. Jest bezpośredni i bardzo fajnie sprawdza się w roli podcastera. Rzeczowe wywiady z ludźmi z „branży” i nie tylko.


Getting Things Done

Autor: David Allen i spółka

Linki: iTunes

Skrótu GTD nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się tematem produktywności. Podcast wybitnie „narzędziowy” skupiony na sposobach, metodach i narzędziach metodyki GTD. Jeśli nie wiesz co to GTD, to nie zaczynaj od tego podcastu. Jeśli jednak praktykujesz, lub rozważasz praktykowanie GTD, to zdecydowanie polecam.


Podcast. WNZOWięcej niż zdrowe odżywianie

Autor: Michał Jaworski

Linki: iTunes

Kolejna pozycja inspirowana twórczością Michała Szafrańskiego. Nie jest to zarzut. Jeśli wzorować się to najlepszych. Podcast poświęcony zdrowemu trybowi życia i odżywiania. To jeden z uniwersalnych tematów, który powinien być bliski każdemu niezależnie od profesji.


Lista na pewno będzie się zmieniała. Jestem przekonany, że pojawią się na niej wkrótce nowe pozycje. A jakie są Twoje ulubione podcasty? Napisz w komentarza – chętnie przeczytam i posłucham. Tymczasem pozdrawiam i do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments