Kurs Microsoft SharePoint. Odnośniki

Nasz świat napędzany jest przez dane. Zbieramy je, przetwarzamy i analizujemy. Bardzo często szukamy między nimi zależności i powiązań. Klienci i ich zamówienia, zamówienia i produkty, produkty i cenniki. Można tak wymieniać długo. Sama relacja między danymi niesie ze sobą bardzo cenne informacje. W każdym systemie bazodanowym możliwość łączenia danych relacjami jest jedną z kluczowych funkcji. SharePoint nie jest typową bazą danych, ale mimo tego umożliwia łączenie list. Wykorzystuje do tego specjalny typ kolumny- odnośniki. To właśnie ta funkcja będzie tematem dzisiejszego odcinka.

Odnośniki

Zasada działania odnośników (ang. lookup) jest prosta. Dodając kolumnę do listy, wybieramy inną jako źródło wyświetlanej listy rozwijanej. W zasadzie wszędzie tam, gdzie stosujesz kolumny typu wybór/choice możesz równie dobrze stosować odnośniki. Wymaga to utworzenia dodatkowej listy, ale w zamian otrzymujemy ciekawe, dodatkowe funkcje. Możliwość łączenia widoków list oraz wymuszenia relacji to najważniejsze z nich.  Obejrzyj krótki film prezentujący te możliwości. Poniżej znajdziesz też kilka ważnych informacji dotyczących tych kolumn.

Podsumowanie

Odnośniki to bardzo przydatny typ kolumny. Warto ich używać. Pamiętaj tylko, że:

  1. Na jednej liście możesz utworzyć ograniczoną ilość odnośników. W SharePoint Online limit ten wynosi 12 i nie można go zmienić. Jeśli posiadasz swoją farmę SharePoint, tę wartość może zmienić administrator.
  2. Tworząc odnośnik możesz wyświetlić także dodatkowe kolumny z drugiej listy. Pamiętaj tylko o ograniczeniach. Nie zadziała to z każdym typem danych. Dokładny opis problemu i jego obejścia znajdziesz tutaj: http://techtrainingnotes.blogspot.com/2012/01/sharepoint-not-all-column-types-can-be.html
  3. Wymuszenie relacji pozwoli Ci kontrolować zachowanie listy podczas kasowania elementu. Ograniczenie kasowania nie pozwoli skasować elementu dopóki istnieją inne z nim powiązane. Usuwanie kaskadowe, spowoduje automatycznie usunięcie wszystkich powiązanych elementów, podczas kasowania źródłowego.
  4. Większość webpartów (o nich w jednym z najbliższych odcinków) SharePoint posiada możliwość łączenia. Dzięki nim można dynamicznie filtrować widoki.

W kolejnych odcinkach odpoczniemy od tematu kolumn. W następnym pokażę Ci jak tworzyć podwitryny i rozbudowywać swój portal SharePoint. Poznasz mechanizm szablonów oraz nauczysz się modyfikować nawigację globalną. Do zobaczenia!

9
Dodaj komentarz

avatar
1000
3 Comment threads
6 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Łukasz FalacińskiStanisławŁukasz FalacińskistepMariusz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Mariusz
Gość
Mariusz

Super szkolenie, zatrzymałem się nad jednym problemem z listami, a mianowicie zdefiniowałem tym danych “Obliczeniowe (obliczenia oparte na innych kolumnach)” i w widokach brak możliwości sumowania tych danych. Można to jakość obejść.

step
Gość
step

Witajcie. Ja mam inny problem i póki co nie mogę go przejść. Na liście mam wiele pól i m.in. typ odnośnik. Chcę dołączyć kolejne pole, w którym wyliczę coś, co oparte jest na polu typ: odnośnik (w źródle jako liczba). I do formuły nie mogę dodać kolumny typ: odnośnik, bo SPF2013 jej nie widzi lub nie rozpoznaje. Możecie pomóc?

Stanisław
Gość
Stanisław

Hmm … a skąd można pobrać – link – pliki przykładowe excela ze strony ms ?

Łukasz Falaciński
Gość
Łukasz Falaciński

O co dokładnie pytasz?

Stanisław
Gość
Stanisław

Na filmie byłą mowa że można sobie pobrać ze strony microsoft.com przykłądow pliki – dotyczy przykładu z listą zamówienia , klienci , towary (sku)