Common Data Service. Początki

      6 komentarzy do Common Data Service. Początki

Każda aplikacja PowerApps oprócz interfejsu potrzebuje przede wszystkim źródła danych. W wielu przypadkach będziemy zmuszeni do wykorzystania już istniejących danych. Jeśli jednak projektujemy rozwiązanie od zera, to wybór źródła staje się jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą decyzją w całym procesie. Dlaczego? Odpowiedzi może być wiele. Wydajność, łatwość konfiguracji i funkcje samego źródła, cena i koszty utrzymania, zakres obsługi delegacji. W każdym przypadku priorytetem może być coś innego. Dzisiaj opiszę Ci jedną z ciekawszych źródeł danych, jakie można wykorzystać w PowerApps, Flow czy PowerBI.

Jak działa Common Data Service?

Usługa CDS, nie jest niczym nowy. Od lat była wykorzystywana w produktach z rodziny Dynamics. W zasadzie to nic innego jak relacyjna baza danych umieszczona gdzieś w czeluściach Azure. Czym zatem różni się od zwykłego SQL? Przede wszystkim nie musisz się przejmować administracją samego silnika. CDS udostępnia prosty interfejs webowy. Przy jego pomocy możesz:

 • Tworzyć nowe encje (tebele, jednostki)
 • Przeglądać dane
 • Importować dane (to bardzo ważna cecha)
 • Eksportować dane
 • Definiować relacje
 • Tworzyć reguły biznesowe (o tym więcej w następnym odcinku tej serii)
 • Zarządzać widokami, formularzami, dashboardami i innymi obiektami wykorzystywanymi w aplikacjach Model-Driven

Aplikacje Model-Driven?

To dedykowany typ aplikacji, które mogą być wykorzystane w Dynamics. Jeśli nie korzystasz z tego rozwiązania, to możesz je po prostu zignorować. Na pewno trudno je przeoczyć, bo PowerApps traktuje je równorzędnie z tradycyjnymi aplikacjami Canvas (kanwy w wersji PL). Na razie w ogóle ich nie omawiałem. To bardziej niszowe rozwiązanie. Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz obejrzeć prezentację procesu tworzenia i wykorzystania aplikacji Model-Driven. Niezależnie od tego, czy posiadasz subskrypcję Dynamics, to sam CDS możesz oczywiście wykorzystać jako źródło w „zwykłych” aplikacjach.

Zalety CDS w stosunku do SharePoint

Od początku tego kursu wykorzystywałem jako źródło danych listy SharePoint. Są proste w obsłudze i dostępne w każdym planie Office365. W stosunku do CDS brakuje im jednak kilku ważnych rzeczy. Najważniejsze to:

 • Pełna obsługa relacji. SharePoint tylko je „symuluje”
 • Wbudowanego mechanizmu zabezpieczania pojedynczych wierszy w tabelach. CDS ma to w „pudełku”
 • Wydajności
 • Lepsza obsługa delegowanych funkcji. Tutaj sytuacja zmienia się dynamicznie, ale nawet w ostatnich miesiącach pojawiły się zapowiedzi, albo wręcz działające nowe rozwiązania. To duża zaleta, którą łatwo przeoczyć
 • Możliwość pracy z danymi bezpośrednio w Excel. CDS wykorzystuje w tym celu specjalny dodatek. Nie lubisz interfejsu webowego? Nie ma problemu.
 • Obsługa środowisk, dzięki czemu można wygodnie i bezpiecznie obsłużyć scenariusze rozwiązań testowych vs produkcyjnych

Koszty

Nie ma róży bez kolcy. CDS kosztuje. Na szczęście w tej dziedzinie zmieniło się sporo na lepsze. Usługa jest już dostępna w planie P1 PowerApps. To bardzo ważny argument za rozważeniem tej dodatkowej opłaty, szczególnie że dostajemy także inne gażdżety (konektory premium w PowerApps i Flow, możliwość skorzystania z Gateway do lokalnych źródeł i wiele innych, które znajdziesz tutaj: https://powerapps.microsoft.com/pl-pl/pricing/#compare-plans)

Przykład

Na początek pokażę Ci jak zbudować własne źródło w oparciu o CDS. W przykładzie wykorzystam te same arkusze Excel, co na początku tego kursu.

Podsumowanie

Wiesz już jak zaimportować dane do CDS. W kolejnym odcinku pokażę ci kilka dodatkowych funkcji tego rozwiązania. Zobaczysz, jak działają reguły biznesowe i wyliczane kolumny i dlaczego warto z nich korzystać. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
17 czerwca 2019 13:58

Dzięki !
Temat na prawdę ciekawy. Czekam na kolejne odcinki!

Grzegorz
Grzegorz
17 czerwca 2019 14:02

Mówisz w odcinku, że CDS lepiej obsługuje delegowanie. Co masz na myśli? Czy oznacza to, że można przekroczyć maksymalny limit (2 000 rek)?
Kwestia delegowania jest dużym problem (szczególnie dla takiego laika jak ja:)

Grzegorz
Grzegorz
10 sierpnia 2019 21:10

Pytanie o synchronizacje danych.
Tworząc Encję wybrałem opcję ręcznej synchronizacji danych (źródłem danych jest lista SharePoint). Do CDS dodałem dane (przez edycję w Excelu). Dane pojawiły się w CDS. Pytanie jak odświeżyć dane żeby były zaktualizowane w liście Share Point ?
Z góry dzięki 🙂

Grzegorz
Grzegorz
11 sierpnia 2019 16:25

Tak jak się nad tym zastanowić to nie ma sensu 🙂