Microsoft Project. Zadanie sumaryczne projektu

Microsoft Project umożliwia tworzenie różnych rodzajów zadań. Oprócz tych normalnych (aka elementarnych, aka zwykłych) mamy także zadania sumaryczne i kamienie milowe (aka punkty kontrolne). Tworzenie ich nie sprawia problemów nawet początkującym użytkownikom Microsoft Project. Wiele osób zapomina jednak o jeszcze jednym rodzaju zadania. To bardzo specyficzny rodzaj zadania sumarycznego, które zamyka klamrą cały projekt. Stąd też bierze się jego nazwa – zadanie sumaryczne projektu.

Jak nie tworzyć zadania sumarycznego projektu

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy. Nie próbuj nigdy tworzyć takiego zadania ręcznie. Nie ma to sensu. Utracisz jeden z poziomów zagnieżdżania zadań. To nie powinno być znaczące, ale mimo wszystko nie jest rozwiązaniem eleganckim. Po drugie, nie będziesz mógł skorzystać z pewnej funkcji, która dostępna jest tylko i wyłącznie dla zadania o ID 0.

Jak dodać zadanie sumaryczne projektu

Zadanie sumaryczne projektu ma właśnie ten dziwny identyfikator. Podkreśla on jego wyjątkowość. Samo włączenie tego zadania jest banalnie proste. Wystarczy zaznaczenie jednego checkboxa na zakładce formatowanie. Warto też od razu rozważyć ustawienie go domyślnie w takim trybie dla każdego nowo tworzonego projektu. Odpowiednią opcję znajdziesz w opcjach aplikacji:

Jeśli korzystasz jeszcze z wersji 2007, to taki efekt osiągniesz, modyfikując bezpośrednio rejestr. Dokładnie modyfikując/tworząc ten klucz:

Zalety zadania sumarycznego projektu

Ta funkcja na pewno nie zmieni Twojego życia, ale może go trochę uprościć. Pierwszą zaletą zadania sumarycznego projektu, jest możliwość szybkiego przeglądania statystyk. Koszty, odchylenia, czas trwania itp.. Wystarczy rzut oka i już wiadomo, jaki jest stan naszego projektu. Druga zaleta jest mniej oczywista. Na poziomie tego zadania (i tylko tego!) można przypisywać budżety. Implementacja budżetowania w MS Project pozostawia wiele do życzenia, ale jednak bywa przydatna. Choćby z samego tego powodu, o tym zadaniu warto pamiętać.

Przykład

Zapraszam do obejrzenia krótkiego nagrania, w którym pokazuję wszystkie tajemnice tego zadania.

Podsumowanie

Końcowa rekomendacja jest prosta. Włączaj zawsze wyświetlanie zadania sumarycznego projektu. Na pewno w niczym Ci nie przeszkodzi. Może wyłącznie pomóc. Jeśli interesują Cię inne wskazówki dotyczące Microsoft Project, to zapraszam na https://akademiaprojecta.pl. Czeka tam na Ciebie PDF z dziesięcioma protipami. Kolejne rozsyłam regularnie w ramach newslettera. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments