W ostatnim czasie zostałem zalany pytaniami dotyczącymi zadań w Office365. Kiedy lista zadań w SharePoint zostanie zmodernizowana? Jak działa Planner i czy warto z niego korzystać? Co to jest Microsoft To-Do? Czy Flow integruje się z tymi rozwiązaniami? Równolegle w świecie Office365 pojawiało się kilka ciekawych nowości związanych z zadaniami właśnie. Nie było więc innego wyjścia, jak przygotować ten materiał.
Zadania kiedyś
Jeszcze stosunkowo niedawno, Microsoft posiadał (i ciągle posiada) kilka systemów do zarządzania zadaniami. Od Outlook, poprzez SharePoint po Plannera i Project Server kończąc. Napisałem nawet na ten temat artykuł. Nie chcę się powtarzać, więc skończmy ten akapit prostym podsumowaniem. Zadania to niby prosty obiekt, ale jak nimi zarządzać w Office365?
Zadania teraz
Wszystkie systemy opisywane przeze mnie dwa lata temu (ale ten czas leci), ciągle działają. Wunderlist został co prawda zastąpiony przez To-Do, ale co do zasady wszystkie z osobna działają względnie tak samo. To, co się zmieniło to przede wszystkim integracja między nimi. I to w niej właśnie leży wartość dodana Office365. I to ona stała się też jednym z powodów powstania tego artykułu i nagrania.
Jak zarządzać zadaniami w Office365
Wszystko wskazuje na to, że listy zadań w SharePoint, jeśli nie znikną całkowicie, to nie będą już rozwijane. Zastępuje je z powodzeniem Planner. Można go traktować jako centrum zadań dla zespołu (grupy Office365). Prywatne zadania oraz wszystkie przydzielone do ciebie w Plannerze są już widoczne w To-Do. Dodatkowo możesz w nim śledzić wpisy zaznaczone/oflagowane w Outlook. Dzięki temu dostajemy w końcu jedno miejsce do śledzenia zadań pochodzących z różnych źródeł. Biorąc pod uwagę, że dodatkowo można w to wpleść Flow i zasilać Plannera zadaniami z innych systemów, to całość zaczyna wyglądać bardzo obiecująco. Zobacz zresztą sam.
Przykład
Dzisiejszy odcinek będzie wyjątkowy. Nie pokażę Ci żadnego triku. Będzie to raczej przegląd narzędzi i ich możliwości. Mam jednak nadzieję, że pomoże ci to dobrać odpowiednie aplikacje do swoich potrzeb.
Podsumowanie
Wierzę, że zarządzanie zadaniami w Office365 nie będzie już stanowić dla ciebie wyzwania. Do tej układanki wrzucę jeszcze na koniec Project Server. Zadania i projekty są w końcu sensem istnienia tego systemu. Czekam z niecierpliwością na kolejne zmiany, które będą w nim wprowadzane. Jeśli szukasz więcej informacji na jego temat, to zapraszam na stronę mojej Akademii Projecta – https://akademiaprojecta.pl. Do następnego razu!
Super! Szybko przechodzisz od słów do czynów 🙂 Bardzo mnie ucieszył ten artykuł, wiele rozjaśnił. Dziękuje.
Słowo droższe od pieniędzy 🙂 Cieszę się, że artykuł się przydał
A miało być o zadaniach w Sharepoint a wyszło o planach w planerze…
Miało być o zadaniach w SharePoint ONLINE, a w nim zadań już nie ma. Realizowane są (i bardzo dobrze) przez moduł zadań w Office 365 🙂