SharePoint Home Site

      Brak komentarzy do SharePoint Home Site

SharePoint Online to jeden z ważniejszych elementów układanki zwanej Office / Microsoft 365. Pliki i biblioteki, listy no i oczywiście strony. Z tych zbudować można mityczny Intranet. W każdej organizacji pełni inną rolę. Aktualności, procedury, szkolenia, multimedia…wymieniać można w nieskończoność. Niezależnie od rozmiaru, rodzaju i typu informacji w ciemno możemy założyć, że będzie ich dużo. Czasami bardzo dużo. Jak się w nich odnaleźć? Jak sprawnie przeglądać? Jak wykorzystać do tego Teams? I czym właściwie jest ta cała VIVA? W tym i kolejnym artykule spróbuję na to odpowiedzieć i pokazać (tak, tak, będzie też wideo).

Strona domowa

Założę się, że intuicyjnie potrafisz sobie wyobrazić, czym jest strona domowa portalu intranetowego. Problem z SharePoint Online jest taki, że właściwie każda witryna jest równoważna. Czasy rozbudowanych struktur witryn i podwitryn minęły już bezpowrotnie. Mamy zamiast tego bardziej elastyczny mechanizm Hub Sites, ale ciągle pozostaje kwestia wyznaczenia tej jednej, głównej witryny. Tej, która najczęściej będzie stroną domową w przeglądarkach Twoich użytkowników. Tej, która będzie głównym centrum informacji i aktualności. Tej, która będzie wyświetlana po kliknięciu ikony 🏠 w aplikacji mobilnej. Jak już się pewnie domyślasz, to właśnie jest definicja strony domowej. Jak ją skonfigurować? Sprawa jest dziecinnie prosta. Wystarczy podać adres odpowiedniej witryny w panelu administracyjnym:

Najczęściej najlepszym wyborem jest wpisanie adresu witryny głównej / root (tej, która znajduje się na głównym adresie Twojego środowiska).

Nawigacja globalna

Po zdefiniowaniu witryny domowej zaczynają się na niej pojawiać nowe, ciekawe elementy. Pierwszym z nich jest tzw. nawigacja globalna. To dodatkowa opcja nawigacyjna, która wyświetla się w ramach paska aplikacji / app bar. To ten pionowy pasek, który wyświetla się na każdej witrynie. Jak widać na załączonym obrazku, konfiguracja nawigacji jest bardzo prosta. Jest ikona, jest nazwa i prosta lista łączy. Niezwykłe, a przynajmniej nieoczywiste, jest jego wykorzystanie w VIVA Connections.

VIVA Connections

W tym momencie możesz się znaleźć w jednej z dwóch grup użytkowników. Jedna z nich to osoby, które doskonale znają już platformę VIVA. W drugiej znajdują się te osoby, którym słowo VIVA kojarzy się co najwyżej z pewnym czasopismem 😉. Na potrzeby tego artykułu przyjmę roboczo, że znajdujesz się w tej drugiej grupie. VIVA Connections to nowy produkt z większej rodziny (Topics, Learning i Insights), której poznanie to temat na kilka innych artykułów. Dzisiaj skupmy się na Connections. Głównym przeznaczeniem tego rozwiązania jest maksymalne uproszczenie procesu publikacji treści do konkretnych grup użytkowników. Jest to realizowane w bardzo ciekawy sposób. Główne elementy VIVA Connections to:

  • Dasboard. Dodatkowa strona na witrynie domowej, która służy do przechowywania nowego typu niestandardowych elementów (inne to webparty i rozszerzenia/extensions), którymi są…
  • Karty. To małe aplikacje, których celem jest wyświetlanie i interakcja z różnymi elementami Office 365 i innymi aplikacjami. Możesz też oczywiście tworzyć własne. Pod spodem są napędzane przez framework Adaptive Cards (zdecydowanie polecam sprawdzić).
  • Feed. Nowe źródło treści, które zasilane jest z aktualności i Yammera.
  • Aplikacji Teams, która to wszystko wyświetla w desktopowej i mobilnej (to wyjątkowo ważne) wersji Teams.

Demo

Jeśli to wszystko brzmi tajemniczo i zawile, to zapraszam do obejrzenia nagrania z webinara, na którym pokazuję jak to wszystko ogarnąć. W 30 minut udało się przejść przez konfigurację, jak i krótkie demo finalnej, działającej wersji. Miłego oglądania ⤵️

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do konfiguracji strony domowej i VIVA Connections w Swoim środowisku. Nie jest to trudne, a co najważniejsze właściwie nieinwazyjne. Nawet jeśli nie masz jeszcze gotowej strategii wykorzystania VIVA w swoim środowisku (a tę mieć trzeba), nie zaszkodzi skonfigurować samej maszynerii i przetestować jej w boju. Szczególnie że cały proces jest świetnie udokumentowany (i nie mówię wcale o moim webinarze). Polecam gorąco ten przewodnik. Na stronie webinara zostawiłem też prezentację, w której znajdziesz sporo dodatkowych linków. No i najważniejsze. Koniecznie dołącz do naszej grupy SharePoint Dodjo na platformie Discord. Grupa to świetne miejsce do zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Na niej również organizuję spotkania na żywo, na które Cię zapraszam. Wszystko, co trzeba zrobić to kliknąć link. Resztę ogarniesz. Mam nadzieję, że się tam zobaczymy!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments