Site Desings, Site Scripts i PnP Provisioning Templates

To chyba najdłuższy i najbardziej skomplikowany tytuł odcinka tej serii. Jeśli te nazwy niewiele Ci mówią, to proszę Cię o chwilę cierpliwości i troszeczkę zaufania. Jeśli pracujesz z SharePoint Online, to każda z tych technologii może na zawsze zmienić sposób, w jaki tworzysz witryny. Zdecydowanie musisz je poznać. Zacznijmy jednak od początku…

Ten materiał pochodzi z kursu Zostań Power Apps Ninja. Pokazujemy w nim, jak szybko i skutecznie stworzyć kompletną aplikację w środowisku Office 365. Już niedługo startuje nowa edycja. Po więcej szczegółów zajrzyj na https://AkademiaAplikacji.pl

Problem i dotychczasowe rozwiązania

Szablony są wykorzystywane w przeróżnych scenariuszach i narzędziach. Ich przeznaczenie jest proste. Przyspieszyć tworzenie treści i zapewnić spójność danych. Podobnie były wykorzystywane w SharePoint. Platforma pozwalała zapisywać szablony listy i bibliotek oraz całych witryn. Wystarczyło przygotować wzorcowy obiekt, kliknąć odpowiednią pozycję w menu i gotowe. Szablony były „opakowane” w taki sposób, aby łatwo można było je przenosić. Pliki z rozszerzeniami stp i wsp śnią się po nocach wielu administratorom SharePoint. Rozwiązanie o nie oparte miało szereg ograniczeń. Wersje językowe, rozmiar pliku, obsługa workflow… Niezależnie od tego, była to bardzo często wykorzystywana funkcja. Nadszedł jednak czas witryn Modern i tradycyjne szablony zniknęły. Na szczęście nie zostaliśmy z niczym.

Site Designs i Site Scripts

Odpowiednikiem szablonów w SharePoint Online są teraz tzw. Site Designs. To nic innego jak stworzony w odpowiednim formacie (JSON oczywiście) deklaratywny opis jak witryna ma wyglądać, zachowywać się i być skonfigurowana. Każdy Site Design składa się z przynajmniej jednego Site Script. Podstawowa różnica między tym rozwiązaniem, a tradycyjnymi szablonami polega na tym, że Site Design aplikowany jest już po stworzeniu witryny i może być aplikowany wielokrotnie (ten sam, lub inny). Daje to niesamowicie ważne funkcje dostosowywania witryn do swoich potrzeb w trakcie ich cyklu życia. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to zdecydowanie polecam przerwać lekturę tego artykułu i zajrzeć na stronę Laury Kokkarinen. Opisała to niesamowicie dobrze. Bardzo polecam ten artykuł jak i cały jej blog.

PnP Provisioning Templates

Skoro Site Designs to taka nowsza wersja szablonów witryn, to po co nam jeszcze tajemnicze PnP Provisioning Templates? PnP, czyli SharePoint Patterns and Practices to inicjatywa napędzana przez Microsoft i społeczności skupioną wokół SharePoint. Dzięki niej powstało dużo narzędzi, komponentów, gotowych rozwiązań, tutoriali i dokumentacji. Jednym z ważniejszych produktów PnP, jest dedykowana biblioteka PowerShell, która znakomicie upraszcza zarządzanie SharePoint. To właśnie częścią niej jest rozwiązanie pozwalające kilkoma prostymi cmdlet’ami utworzyć z istniejącej witryny coś na kształt szablonu. Zamiast tradycyjnych plików stp/wsp pracujemy tutaj jednak z odpowiednio przygotowanymi plikami XML. Całość jest niesamowicie prosta i idealnie nadaje się do hurtowego tworzenia witryn. Jeśli chcesz się przekonać jak ten proces działa w praktyce, to koniecznie zerknij na witrynę SharePoint Lookbook i przetestuj choć jeden z dostępnych tam wzorów witryn.

Przykład

Teraz zobacz, jak działają te rozwiązania w praktyce:

Ściągnij paczkę ze skryptami

Podsumowanie

Wykorzystanie Site Scipts i bibliotek PnP może się z początku wydawać bardzo skomplikowane. Jak z każdym nowym rozwiązaniem, także i tu trzeba zainwestować trochę czasu w naukę i testy. Moim zdaniem taka inwestycja jest jednak bardzo opłacalna. Zacząć można od gotowych wzorów (polecam szczególnie https://www.sitedesigner.io/), a z czasem zacząć tworzyć własne skrypty. W efekcie możemy dokładnie kontrolować wygląd i zachowanie witryn, niezależnie czy mamy ich kilka, czy kilka tysięcy. A ty co sądzisz o tych rozwiązaniach? Daj znać w komentarzach.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
3 grudnia 2019 12:41

Witam, gdzie mogę znaleźć wspomniany w nagraniu pliczek?