Common Data Service. Zarządzanie Danymi

W poprzednim odcinku pokazałem ci czym jest i jak działa usługa Common Data Service. Wspominałem też, że jest to coś więcej niż proste źródło danych. Dzisiaj pokażę Ci jak można wykorzystać pełnię potencjału CDS i PowerApps.

Relacje

CDS pozwala w banalny wręcz sposób definiować relacje między encjami. Dodatkowo automatycznie zajmie się utworzeniem odpowiednich pól, pozwalających na zdefiniowanie ich wartości. W filmie zobaczysz jak łączę zawodników i zespoły relacją 1-do-wielu, tzn. wielu zawodników może grać w jednej drużynie. CDS automatycznie utworzy nowe pole w encji zawodnika, które z listy rozwijanej pozwoli wskazać właściwą.

Edycja w Excel

To kolejna ciekawa funkcja CDS. Każdą z encji można edytować bezpośrednio w Excel. Jedynym, oczywistym wymaganiem jest posiadanie samego Excel (min. w wersji 2016). Przy jego pomocy możesz nie tylko podejrzeć, ale i edytować oraz dodawać nowe rekordy w encji. Pamiętaj tylko o publikacji zmian!

Nowe kolumny

Na początek warto wspomnień o możliwości tworzenia nowych kolumn. Samo w sobie nie jest to niczym niezwykłym. Praktycznie każde z popularnych źródeł (np. SharePoint) także udostępnia taką opcję. W CDS możesz jednak tworzyć specyficzne kolumny wyliczane (dynamicznie wyliczają wartość na podstawie dostępnych formuł i wartości w innych kolumnach encji) oraz tzw. kolumny rollup (pozwalają na wyliczanie wartości na podstawie zależnych encji). Szczególnie te drugie pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów. W moim przykładzie wykorzystam je do pokazania informacji o ilości zawodników w drużynie oraz średniej pensji. W obu przypadkach w encji drużyny będę wykorzystywał dane z encji zawodników.

Pamiętaj tylko, że wartości kolumn rollup są odświeżane domyślnie co 12 godzin.

Przykład

W poniższym filmie zobaczysz opisane przeze mnie funkcje. Pokazuję w nim także, jak wykorzystać przygotowane źródło w PowerApps. Ta część na szczęście nie różni się praktycznie w ogóle od tego co już znasz.

CDS- Zarządzanie danymi

Podsumowanie

CDS to bardzo ciekawa technologia. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne funkcje PowerPlatform (PowerApps + Flow + PowerBI) wykorzystujące CDS. Osobiście czekam na PowerApps Portal, który ma pozwalać na tworzenie responsywnych stron WWW dostępnych dla zewnętrznych, a nawet anonimowych użytkowników. Wszystko napędzane przez PowerApps i CDS. Brzmi ciekawie, nieprawdaż? Tematów na kolejne nagrania na pewno nie zabraknie. Do następnego razu!

8
Dodaj komentarz

avatar
1000
2 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Łukasz FalacińskiGrzegorz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Witam,
Podczas wgrywania danych do CDS, zaciąga się tylko klika pierwszych wierszy. Jeżeli nie wykorzystuję opcji “użyj pierwszego wiersza jako tytuły kolumn” dane wgrywają się normalnie. Czy spotkał się Pan z czymś takim?

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Mam jeszcze jedno pytanie do tego odcinaka.
Po połączeniu dwóch baz funkcją “relacje” mogę wybrać rekord “ręcznie” np: edytując w Excelu.
Pytanie w jak sposób połączyć dwie bazy za pomocą wspólnego klucza (np W jednej bazie jest numer klienta i adres a w drugiej numer klienta i telefon). Czy mogę stworzyć bazę w CDS (tak żeby nie łączyć tych baz w PowerApps funkcją look up) tak, żeby w jednej bazie mieć przykładowy numer i adres klienta ?