Markdown webpart w SharePoint Online

Markdown-mark

Po krótkiej przerwie wracamy do świata SharePoint Online. Tym razem temat będzie bardzo stara technologia w bardzo nowych szatach webparta modern – Markdown.

O co właściwie chodzi?

Jeśli wiesz czym jest Markdown, to pomiń ten akapit. Jeśli nie spotkałeś się wcześniej z tym terminem, to koniecznie przeczytaj. Markdown to leciwy język (autor John Gruber, 2004 rok) pozwalający na formatowanie tekstu. Jego najważniejszą cechą jest wykorzystanie bardzo prostych znaczników, które znakomicie upraszczają czytanie kodu. Czytanie to słowo klucz. W odróżnieniu od np. HTML Markdown daje bardzo ograniczone możliwości formatowania, ale znakomicie upraszcza tworzenie, edycję i czytanie kodu. Cytując autora „HTML jest formatem publikacji; Markdown jest formatem pisania…„. Dzięki tym cechom, Markdown jest szeroko stosowany wszędzie tam, gdzie publikacja tekstu jest kluczową funkcją (Wikipedia, Github, Trello, itp.). Od niedawna jest też w pełni obsługiwany przez SharePoint Online. Więcej przeczytasz np. tutaj:

Podsumowując, kluczową zasadą jest tworzenie czystego tekstu, który wklejony do systemu będzie sformatowany w odpowiedni sposób.

Zasada działania i składnia

Skaładnię markdown pokazuję w nagraniu, ale w sieci znajdziesz bardzo dużo tutoriali i przykładów. Generalnie wystarczy zobaczyć jeden z nich, aby zrozumieć zasadę działania. Nie będę mnożył bytów ponad miarę. W samym SharePoint znajdziesz wiele gotowców, ale w wbudowanej pomocy nie są wspomniane wszystkie możliwe znaczniki. W bardziej czytelnej formie są one prezentowane np. tutaj:

Markdown i SharePoint

Wiesz już jakie potencjalne zalety daje Markdown. Pozostaje pytanie, jak wykorzystać ten potencjał w SharePoint? Rozwiązanie jest proste. Wystarczy SharePoint Online (zapewne wkrótce i w SharePoint 2019) i dowolna strona modern. Potem dodajesz prosty webpart (nazywa się po prostu Markdown) i już. Zobacz zresztą sam:

Podsumowanie

Markdown pozwala na „oderwanie” treści od sposobu jej formatowania. Podobnie jak robi to HTML i CSS, ale w zdecydowanie prostszej i czytelniejszej formie. Jeśli planujesz publikację dokumentacji, bazy wiedzy lub podobnego rozwiązania to zdecydowanie warto rozważyć zastosowanie tego formatu. Przykłady, które pokazywałem na nagraniu znajdziesz tutaj. Miłego testowania i do następnego razu!

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
saddsa
saddsa
9 marca 2021 09:26

jak to pobrać?

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
9 marca 2021 09:31
Reply to  saddsa

Jeśli pytasz o kod, to link jest w artykule 🙂 Dokładnie taki: https://protipblog.pl/wp-content/uploads/2019/01/Markdown.txt