Q1 2019 – Co nowego w PowerApps i Flow

Świat pędzi do przodu. Widać do szczególnie w branży IT. Od ostatniego nagrania tego kursu minęło kilka miesięcy. W tym czasie w PowerApps i Flow pojawiło się kilka ciekawych nowości. Te właśnie chciałem Ci dzisiaj pokazać, bo zdecydowanie warto je wykorzystać w swoich aplikacjach.

PowerApps

Z najważnieszych nowości w PowerApps wymienić trzeba:

  • Kaskadowe pola. Konfiguracja tzw. list kaskadowych jest teraz zdecydowanie prostsza. Nie trzeba nawet tworzyć własnych reguł. Całość można po prostu „wyklikać”. Nie jest to zatem zupełnie nowa funkcja, a raczej rozbudowa interfejsu PowerApps.
  • Węzeł App. Dodatkowy węzeł w widoku ekranów. Reprezentuje całą aplikację. Pozwala na proste uruchomienie akcji „On start” przez co upraszcza proces testowania.
  • Komponenty. Najważniejsza moim zdaniem nowość. Komponent to po prostu mała część aplikacji, którą można traktować jak kontrolkę. Co najważniejsze można ją eksportować i importować do innych aplikacji. To zdecydowanie trzeba zobaczyć

Flow

Tutaj nowości może nie są tak spektakularne jak komponenty w PowerApps, ale również warte uwagi:

  • Rozbudowane warunki logiczne. Jeśli budujesz bardzo skomplikowane warunki w swoich procesach, to ucieszy Cię ta zmiana. Warunki można teraz rozbudować do niemożliwych wręcz rozmiarów.
  • Przypomnienia. Kolejny gotowy flow dostępny z poziomu SharePoint. Robi dokładnie to, na co wskazuje jego nazwa.
  • Send As Copy. Tworzysz dużo Flow wraz ze swoim zespołem? Ta funkcja pozwala utworzyć kopię procesu i przekazać go innej osobie.
  • Wypełnienie szablonu dokumentu Word. Moja ulubiona nowość we Flow. Pozwala na dynamiczne  wypełnianie dokumentów Word bezpośrednio we Flow. Wymaga to odpowiedniego przygotowania pliku, ale to zobaczysz na poniższym filmie.

Przykład

Czas na tradycyjny już screencast. W odróżnieniu od poprzednich nie pokazuję w nim konkretnego scenariusza. Tym razem będzie to po prostu krótki przewodnik po nowościach.

Podsumowanie

Daj znać czy podobała Ci się taka forma odcinka. Zamierzam co jakiś czas publikować podobne, bo wszystko wskazuje na to, że to nie koniec ciekawych zmian w PowerApps, Flow i całym Office365. Na koniec zostawiam link do artykułu opisującego kilka przykładowych komponentów udostępnianych za darmo przez Microsoft: https://powerapps.microsoft.com/en-us/blog/powerapps-ten-reusable-components/ oraz bezpośredni link do repozytorium na Github: https://github.com/Microsoft/powerapps-tools/tree/master/Components. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
28 lipca 2019 11:07

czesc,
Czy w Microsoft Flows można zmienić adres z jakiego przychodzą emaile Approval Flow? Chodzi mi o nadawcę emaila, czy to zawsze musi być adres email osoby tworzącej flow?
pzdr
bartek

Jurek
Jurek
20 czerwca 2020 17:24

Witam
Tworzę aplikację z zastosowaniem pól kaskadowych. Aplikacja korzysta ze źródła danych powiedzmy nr I a pola kaskadowe ze źródeł nr II i III. Wszystko działa ok, oprócz tego, że po do daniu rekordu lub jego edycji dane z tych pół nie trafiają do źródła danych nazwanego nr I

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
22 czerwca 2020 20:04
Reply to  Jurek

Hmmm….A dlaczego miałby trafić? Do jakiego pola i w jaki sposób zapisujesz te dane? Najlepiej podziel się przykładem wywołania funkcji i zrzutem ekranu. Łatwiej będzie Ci pomóc 😉