Q1 2019 – Co nowego w PowerApps i Flow

Świat pędzi do przodu. Widać do szczególnie w branży IT. Od ostatniego nagrania tego kursu minęło kilka miesięcy. W tym czasie w PowerApps i Flow pojawiło się kilka ciekawych nowości. Te właśnie chciałem Ci dzisiaj pokazać, bo zdecydowanie warto je wykorzystać w swoich aplikacjach.

PowerApps

Z najważnieszych nowości w PowerApps wymienić trzeba:

  • Kaskadowe pola. Konfiguracja tzw. list kaskadowych jest teraz zdecydowanie prostsza. Nie trzeba nawet tworzyć własnych reguł. Całość można po prostu “wyklikać”. Nie jest to zatem zupełnie nowa funkcja, a raczej rozbudowa interfejsu PowerApps.
  • Węzeł App. Dodatkowy węzeł w widoku ekranów. Reprezentuje całą aplikację. Pozwala na proste uruchomienie akcji “On start” przez co upraszcza proces testowania.
  • Komponenty. Najważniejsza moim zdaniem nowość. Komponent to po prostu mała część aplikacji, którą można traktować jak kontrolkę. Co najważniejsze można ją eksportować i importować do innych aplikacji. To zdecydowanie trzeba zobaczyć

Flow

Tutaj nowości może nie są tak spektakularne jak komponenty w PowerApps, ale również warte uwagi:

  • Rozbudowane warunki logiczne. Jeśli budujesz bardzo skomplikowane warunki w swoich procesach, to ucieszy Cię ta zmiana. Warunki można teraz rozbudować do niemożliwych wręcz rozmiarów.
  • Przypomnienia. Kolejny gotowy flow dostępny z poziomu SharePoint. Robi dokładnie to, na co wskazuje jego nazwa.
  • Send As Copy. Tworzysz dużo Flow wraz ze swoim zespołem? Ta funkcja pozwala utworzyć kopię procesu i przekazać go innej osobie.
  • Wypełnienie szablonu dokumentu Word. Moja ulubiona nowość we Flow. Pozwala na dynamiczne  wypełnianie dokumentów Word bezpośrednio we Flow. Wymaga to odpowiedniego przygotowania pliku, ale to zobaczysz na poniższym filmie.

Przykład

Czas na tradycyjny już screencast. W odróżnieniu od poprzednich nie pokazuję w nim konkretnego scenariusza. Tym razem będzie to po prostu krótki przewodnik po nowościach.

Podsumowanie

Daj znać czy podobała Ci się taka forma odcinka. Zamierzam co jakiś czas publikować podobne, bo wszystko wskazuje na to, że to nie koniec ciekawych zmian w PowerApps, Flow i całym Office365. Na koniec zostawiam link do artykułu opisującego kilka przykładowych komponentów udostępnianych za darmo przez Microsoft: https://powerapps.microsoft.com/en-us/blog/powerapps-ten-reusable-components/ oraz bezpośredni link do repozytorium na Github: https://github.com/Microsoft/powerapps-tools/tree/master/Components. Do następnego razu!

2
Dodaj komentarz

avatar
1000
1 Comment threads
1 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Łukasz FalacińskiBartosz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Bartosz
Gość
Bartosz

czesc,
Czy w Microsoft Flows można zmienić adres z jakiego przychodzą emaile Approval Flow? Chodzi mi o nadawcę emaila, czy to zawsze musi być adres email osoby tworzącej flow?
pzdr
bartek