Kurs Microsoft SharePoint. Podwitryny i nawigacja

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Opanowanie sztuki tworzenia list w SharePoint nie zajmuje dużo czasu. Powstaje pytanie co dalej? Na szczęście platforma SharePoint daje niewyczerpane pokłady możliwych scenariuszy wykorzystania. Tym odcinkiem rozpoczynamy serię poświęconą bardziej wymagającym funkcjom. Bez obaw, nie będą bardzo skomplikowane. Zaczniemy od tworzenia struktury witryn.

Planowanie

Proces tworzenia podwitryn warto rozpocząć od poświęcenia chwili na przygotowanie odpowiedniego planu działania. Zastanów się dlaczego właściwie potrzebujesz dodatkowych witryn? Każda z nich powinna mieć swoje konkretne przeznaczenie. Najczęściej są tworzone na potrzeby działów i zespołów (czyli na bazie struktury organizacyjnej) lub konkretnej funkcji (aktualności, projekty, itp.). Weź pod uwagę nie tylko aktualne potrzeby, ale także te które mogą pojawić się w przyszłości. Najlepszym doradcą będzie jak zwykle zdrowy rozsądek.

Kolekcje witryn

Witryny w SharePoint tworzą struktury zwane kolekcjami witryn. Kolekcje pozwalają dziedziczyć wiele ustawień pomiędzy witrynami. Ma to swoje zalety jeśli wiesz jak je wykorzystać. Uprawnienia, nawigacja, szablony list i bibliotek, kolumny i typy zawartości- to tylko kilka przykładów funkcji wspólnych dla kolekcji.Kurs Microsoft SharePoint. Kolekcja witryn

Podwitryny i szablony

Zupełnie tak jak listy, tak i witryny muszą być tworzone na podstawie odpowiedniego szablonu. Zależnie od wersji SharePoint, z której korzystasz ich liczba może być różna. Sama procedura tworzenia witryn pozostaje jednak taka sama. Oprócz oczywistych rzeczy takich jak nazwa, adres i szablon, wybrać musisz także kilka opcji związanych z uprawnieniami (takie same jak witryna nadrzędnej lub unikalne) oraz nawigacją. Aktualną listę dostępnych w SharePoint szablonów znajdziesz tutaj. Po zapoznaniu się z opisem i funkcjami poszczególnych szablonów, najlepiej samodzielnie je przetestować. W większości przypadków najłatwiej rozpoczynać od szablonu Team Site / Witryna Zespołu. Sam proces tworzenia podwitryn możesz prześledzić na filmie.

Nawigacja

Po utworzeniu struktury witryn warto zadbać o odpowiednią nawigację. Wszystkie witryny w SharePoint wyglądają podobnie i łatwo zgubić się nawigując pomiędzy nimi. Dobrze skonstruowana nawigacja globalna pozwala to ryzyko zminimalizować. Zależnie od uruchomionych na witrynie funkcji zarządzanie globalną nawigacją może wyglądać inaczej. Najlepiej pokazać to na przykładzie.

Podsumowanie

Rozbudowując swój portal SharePoint o kolejne witryny, pamiętaj o:

  1. Odpowiednim zaplanowaniu struktury portalu. Zastanów się kto i w jakim celu będzie wykorzystywał daną witrynę.
  2. Jeśli podwitryna ma być duża (przechowywać dużo danych) i/lub mieć zupełnie niezależne uprawnienia od pozostałych, zastanów się nad utworzeniem dedykowanej kolekcji witryn.
  3. Zbuduj przejrzyste i proste menu globalne.
  4. Dodatkowe poziomy zagnieżdżeń w menu możesz osiągnąć metodą przeciągnij i upuść (zerknij na film).

W kolejnym odcinku pokażę Ci w jaki sposób tworzyć i edytować strony. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
8 czerwca 2020 11:58

Witam, czy utworzenie i praca z podwitryną oprócz zalet o których piszesz ma jakieś ewidentne ograniczenia/minusy?
 
Czy jak utworzę podwitrynę (SP 2016) i nie ustawię żadnego dziedziczenia z witryny głównej to czy będę w czymś ograniczony w porównaniu do sytuacji kiedy tworzę całkowicie nową witrynę? Dodam, że na swojej witrynie chciałbym docelowo robić customizacje z JS.
 
Dziękuję bardzo!
Jarek

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
8 czerwca 2020 14:29
Reply to  Jarek

Lista grup jest właściwością kolekcji. Zablokowanie dziedziczenia niczego nie zmienia. Dodatkowo MS odchodzi od tego modelu (drzewa witryn) na rzecz modelu wysp (niezależnych witryn/kolekcji). Reasumując: zapewne nic wielkiego się nie stanie, ale jeśli od razu wiesz, że ma to być niezależna witryna, to dlaczego nie tworzyć kolekcji? W przypadku ewentualnej migracji do SharePoint Online na pewno będzie prościej.