Kurs Microsoft SharePoint. Strony webpart i wiki

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Ta stara prawda jest aktualna nawet w świecie SharePoint. Tworząc witryny, widoki i listy dbamy przede wszystkim o jakość przechowywanych tam danych (to przynajmniej wersja oficjalna). Nie spotkałem jednak jeszcze osoby, czy firmy, która nie zwracałaby uwagi także na formę. Czasami bywa wręcz odwrotnie i forma bierze górę nad treścią. Pozwól, że pominę ten przypadek milczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że wygląd Twojego portalu ma ogromne znaczenie.

Strony i witryny

Dość częstym problemem początkujących użytkowników SharePoint jest rozróżnianie witryn od stron. W codziennym języku te wyrazy traktowane są jak synonimy. W SharePoint to zupełnie różne obiekty. Witryna to kontener, w którym przechowywane są listy i biblioteki. Strona to nic innego jak plik, w jednej z tych bibliotek. Jego wyjątkową cechą jest to, że otwierany jest przez przeglądarkę. W jednej witrynie możemy przechowywać praktycznie dowolną ilość stron. Jednak tylko jedna z nich może być ustawiona jako tzw. strona domowa. Strona domowa wyświetlana jest domyślnie, gdy w adresie URL podamy sam adres witryny, a nie konkretnej strony.

Czym są strony?

Co do zasadny, strona to nic innego jak pusty dokument, który możesz zapełnić dowolną treścią (HTML, CSS, Skrypty). W obecnych czasach, mało kto tworzy kod HTML bezpośrenio. Systemy CMS (Content Management Systems / Systemy Zarządzania Treścią), takie jak SharePoint, udostępniają własne mechanizmy generowania takiego kodu. Wstawianie obrazków, formatowanie tekstu, tabele, itp. Nikt nie powinien zastanawiać się jak to zrobić. I na szczęście nikt zastanawiać się nie musi. Wybieramy odpowiednią opcję i tyle. W przypadku SharePoint, oprócz tekstu i multimediów, wstawiać możemy także webparty.

 Webparty

Kontrolki, które możesz umieścić na stronie SharePoint nazywamy webpartami. Webpart może robić praktycznie wszystko. Widok listy, prognoza pogody, najnowsze wpisy z facebook – możesz mieć wszystko. Oczywiście musisz to najpierw napisać lub kupić na rynku, ale sama platforma daje Ci wiele możliwości i sporą ilość gotowych webpartów. Do webpartów wrócimy jeszcze w jednym z najbliższych odcinków.

Rodzaje stron

Ze względu na budowę i możliwości dodawania treści, strony w SharePoint dzielimy na strony webpartowe oraz strony wiki. Tymi typami zajmiemy się w tym odcinku. Istnieją jeszcze strony aplikacyjne, publikacji oraz najnowsze w rodzinie- strony modern. Te zasługują na oddzielny odcinek. Opisywać je można długo, ale zdecydowanie lepiej zobaczyć je w akcji.

Podsumowanie

Pracując ze stronami webpartowymi i wiki w SharePoint, pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Stronę główną typu wiki możesz utworzyć automatycznie aktywując odpowiednią funkcję witryny.
  2. Możesz utworzyć dowolną ilość stron, ale tylko jedna może być ustawiona jako domowa.
  3. Przygotuj projekt swojej strony, a jej tworzenie zacznij od wyboru odpowiedniego układu tekstu.
  4. Strony to nic innego jak pliki. Pamiętaj o ich wersjonowaniu.

W kolejnym odcinku pokażę Ci jak działają nowe typy stron- strony modern. Do zobaczenia!

Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
3 kwietnia 2020 21:17

hej, Czy wiesz jaka może być przyczyna tego, że linki podawane do stron sharepointa u niektórych osób w organizacji nie przenoszą użytkownika na docelową stronę, ale do witryny głównej firmy? (windows 10, testowane na różnych przeglądarkach/ u innych osób linki przenoszą do właściwych lokalizacji).

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
4 kwietnia 2020 09:04
Reply to  Magda

Sprawdziłbym ustawienia przeglądarki. Z opisu wynika, że wycinają (najprawdopodobniej) parametry z adresu URL (te po & lub/i # w adresie). Gdzie podajecie te linki?

Magda
Magda
6 kwietnia 2020 10:47

Sprawdzimy. A linki są używane w różnych sytuacjach: link do pliku (czy to z pozycji teams czy bezp w spo), linki do stron (wiadomości, ale też strony nie-wiadomości), link do bibliotek, list – w każdym przypadku to samo – przeniesienie do strony startowej (początkowej) spo. Testowane u użytkownika na różnych przeglądarkach.