Kurs Microsoft SharePoint. Strony webpart i wiki

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Ta stara prawda jest aktualna nawet w świecie SharePoint. Tworząc witryny, widoki i listy dbamy przede wszystkim o jakość przechowywanych tam danych (to przynajmniej wersja oficjalna). Nie spotkałem jednak jeszcze osoby, czy firmy, która nie zwracałaby uwagi także na formę. Czasami bywa wręcz odwrotnie i forma bierze górę nad treścią. Pozwól, że pominę ten przypadek milczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że wygląd Twojego portalu ma ogromne znaczenie.

Strony i witryny

Dość częstym problemem początkujących użytkowników SharePoint jest rozróżnianie witryn od stron. W codziennym języku te wyrazy traktowane są jak synonimy. W SharePoint to zupełnie różne obiekty. Witryna to kontener, w którym przechowywane są listy i biblioteki. Strona to nic innego jak plik, w jednej z tych bibliotek. Jego wyjątkową cechą jest to, że otwierany jest przez przeglądarkę. W jednej witrynie możemy przechowywać praktycznie dowolną ilość stron. Jednak tylko jedna z nich może być ustawiona jako tzw. strona domowa. Strona domowa wyświetlana jest domyślnie, gdy w adresie URL podamy sam adres witryny, a nie konkretnej strony.

Czym są strony?

Co do zasadny, strona to nic innego jak pusty dokument, który możesz zapełnić dowolną treścią (HTML, CSS, Skrypty). W obecnych czasach, mało kto tworzy kod HTML bezpośrenio. Systemy CMS (Content Management Systems / Systemy Zarządzania Treścią), takie jak SharePoint, udostępniają własne mechanizmy generowania takiego kodu. Wstawianie obrazków, formatowanie tekstu, tabele, itp. Nikt nie powinien zastanawiać się jak to zrobić. I na szczęście nikt zastanawiać się nie musi. Wybieramy odpowiednią opcję i tyle. W przypadku SharePoint, oprócz tekstu i multimediów, wstawiać możemy także webparty.

 Webparty

Kontrolki, które możesz umieścić na stronie SharePoint nazywamy webpartami. Webpart może robić praktycznie wszystko. Widok listy, prognoza pogody, najnowsze wpisy z facebook – możesz mieć wszystko. Oczywiście musisz to najpierw napisać lub kupić na rynku, ale sama platforma daje Ci wiele możliwości i sporą ilość gotowych webpartów. Do webpartów wrócimy jeszcze w jednym z najbliższych odcinków.

Rodzaje stron

Ze względu na budowę i możliwości dodawania treści, strony w SharePoint dzielimy na strony webpartowe oraz strony wiki. Tymi typami zajmiemy się w tym odcinku. Istnieją jeszcze strony aplikacyjne, publikacji oraz najnowsze w rodzinie- strony modern. Te zasługują na oddzielny odcinek. Opisywać je można długo, ale zdecydowanie lepiej zobaczyć je w akcji.

Podsumowanie

Pracując ze stronami webpartowymi i wiki w SharePoint, pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Stronę główną typu wiki możesz utworzyć automatycznie aktywując odpowiednią funkcję witryny.
  2. Możesz utworzyć dowolną ilość stron, ale tylko jedna może być ustawiona jako domowa.
  3. Przygotuj projekt swojej strony, a jej tworzenie zacznij od wyboru odpowiedniego układu tekstu.
  4. Strony to nic innego jak pliki. Pamiętaj o ich wersjonowaniu.

W kolejnym odcinku pokażę Ci jak działają nowe typy stron- strony modern. Do zobaczenia!

2
Dodaj komentarz

avatar
1000
1 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Łukasz FalacińskiMagda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Magda
Gość
Magda

hej, Czy wiesz jaka może być przyczyna tego, że linki podawane do stron sharepointa u niektórych osób w organizacji nie przenoszą użytkownika na docelową stronę, ale do witryny głównej firmy? (windows 10, testowane na różnych przeglądarkach/ u innych osób linki przenoszą do właściwych lokalizacji).

Łukasz Falaciński
Gość
Łukasz Falaciński

Sprawdziłbym ustawienia przeglądarki. Z opisu wynika, że wycinają (najprawdopodobniej) parametry z adresu URL (te po & lub/i # w adresie). Gdzie podajecie te linki?