SharePoint Tips. Zarządzane metadane

Nasz świat napędzany jest przez dane. Konsumujemy je, przetwarzamy i tworzymy w coraz większym tempie. Microsoft SharePoint to nic innego jak repozytorium na dane. Dokumenty, listy, procesy… Te wszystkie elementy możemy prosty sposób zapisywać i przetwarzać na portalu SharePoint. Im dłużej to robimy, tym ważniejsze staje się odpowiednie kategoryzowanie i wyszukiwanie danych. Wspominałem już o tym przy okazji tematu niestandardowych kolumn i odnośników. Dzisiaj ten temat powróci, ale w odrobinę innej formie. Pokażę ci jak korzystać z usługi Managed Metadata / Zarządzanych metadanych.

Taksonomia

Jednym z ważniejszych zadań przy wdrożeniu portalu SharePoint jest zaplanowanie tzw. architektury informacji. Jest to nic innego jak mapa planowanych typów zawartości, kolumn i lokalizacji, w których będą wykorzystywane. To nie jest proste zadanie, ale czas zainwestowany w ten proces zwróci się z nawiązką w przyszłości. Podczas takiego planowania, bardzo często okazuje się, że w wielu lokalizacjach planujemy wykorzystywać te same informacje. Struktura organizacyjna, katalog produktów, stanowiska, lista Klientów, lokalizacji, itp. Tego typu informacje mają strukturę słowników, które odpowiednio wdrożone znakomicie ułatwiają przeszukiwanie informacji na portalu. Tego typu słowniki nazywamy Taksonomią.

Słowniki

Usługa Managed Metadata / Zarządzanych metadanych to baza hierarchicznych słowników, które możesz wykorzystać do zasilania kolumn na portalu SharePoint. Posiada wiele zalet w stosunku do kolumn typu choice / wybór, czy odnośników. Po pierwsze, słowniki są globalne. Masz do nich dostęp w dowolnej kolekcji witryn. Po drugie, są hierarchiczne. Nie jesteś ograniczony do jednej płaskiej listy. Możesz tworzyć strukturę wpisów o wielu poziomach zagnieżdżenia (maksymalnie jest ich 7). Po trzecie, możesz nimi zarządzać. Słowniki możesz dzielić na grupy, tym przypisywać menedżerów i edytorów. Do tego każdy z wpisów ma dodatkowe właściwości (np. synonimy) i obsługę wielu języków. Brzmi ciekawie? To dopiero początek.

Podsumowanie

 

Jeśli masz pytania do tego tematu, zostaw je w komentarzach. Jeśli chcesz powalczyć z SharePoint na naszych darmowych warsztatach, to zapraszam na 🤝 meetup’y. Mam nadzieję, że się tam spotkamy.

W kolejnej lekcji zostawimy na chwilę tematy programistyczne i wrócimy do jednej z ciekawszych usług na platformie SharePoint- Managed Metadata. Do następnego razu!

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.