Wstęp
Jeśli śledziłeś poprzednie odcinki tego kursu, to powinieneś bez większych problemów tworzyć już proste aplikacje w PowerApps oraz przepływy we Flow. Dotarłeś do tego punktu, więc zakładam, że widzisz potencjał w tych narzędziach. Jeśli tak jest, to pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób można połączyć możliwości PowerApps i Flow. Dzisiaj chciałbym pokazać Ci jak to zrobić.
Plan działania
Wiesz już jak działają podstawowe funkcje obi narzędzi. W dzisiejszym odcinku skupię się na samym połączeniu PowerApps i Flow. Celem będzie uruchomienie przepływu bezpośrednio z aplikacji. Wykorzystamy do tego przycisk, który we właściwości OnSelect wywoływać będzie przygotowany przez nas Flow. Co robić będzie sama aplikacja i jakie akcje wywoływać będzie przepływ, nie jest dzisiaj najważniejsze. Jestem wręcz przekonany, że znajdziesz lepszy od mojego scenariusz wykorzystania tej funkcji. Po cichu liczę, że nie tylko je wymyślisz, ale i wdrożysz 🙂
Przepis
Całość nie jest trudna, jeśli choć raz zobaczysz jak przebiega taki proces. Można go streścić w kilku prostych krokach:
- Dodaj odpowiedni interfejs aplikacji w PowerApps (w naszym przypadku będzie to prosty formularz oraz przycisk).
- Skonfiguruj połączenia (zakładka Action/Akcje > Flow). Pamiętaj, że integracja wymaga odpowiedniego wyzwalacza po stronie Flow. Jeśli masz już jakiś proces, który chciałbyś podłączyć do PowerApps, to będziesz musiał go zmienić. Możesz oczywiście utworzyć też nowy od zera.
- Zbuduj Flow. Ten krok nie różni się niczym niezwykłym od procesu tworzenia innych procesów. Inny jest tylko wyzwalacz (patrz punkt 2). Reszta to standardowa kombinacja akcji i warunków.
- Zdefiniuj dane pobierane z PowreApps. Ten punkt jest najważniejszy. Wszędzie tam, gdzie potrzebujesz użyć we Flow danych z PowerApps, użyj opcji Ask in PowerApps / Zapytaj w PowerApps. Spowoduje to utworzenie specjalnej zmiennej, której wartość ustawiać będziesz w PowerApps (patrz punkt 5).
- Dodaj nowy Flow do aplikacji PowerApps. Uruchomienie przepływu będzie polegało na wywołaniu metody Run obiektu, który nazywać się będzie tak jak Twój przepływ. Wartości zmiennych przekazujemy w parametrach(np.: MojPrzeplyw.Run(texbox1.text, textbox2.text,…))
Przykład
Nie przejmuj się, jeśli nie zrozumiałeś nic z poprzedniego opisu. Większość tych kroków wymaga minimalnego wkładu od użytkownika. Przede wszystkim tym obejrzyj poniższe wideo. Pokazuję w nim, jak krok po kroku skonfigurować taką aplikację.
Podsumowanie
Dzisiejsza lekcja była wyjątkowa. Nie chciałem pokazać w niej konkretnego scenariusza, a raczej uzmysłowić Ci potencjał jaki płynie z integracji PowerApps i Flow. Przyznasz, że jego wykorzystanie nie wymaga wielkich nakładów pracy. Pewnie zastanawiasz się co z integracją w drugą stronę. Czy można przesyłać dane z Flow do PowerApps? Tak! Jest to możliwe. Tę i inne funkcje postaram Ci się pokazać już w kolejnym odcinku. Będzie to już ostatnia część tej serii. Czas pokaże, czy ostatnia w ogóle. Daj mi znać w komentarzach, czy i ewentualnie jakie tematy związane z PowerApps, Flow i SharePoint Cię interesują. Tymczasem pozdrawiam i do następnego razu!
Panie Łukaszu, jak można wykonać takie połączenie ale nie ze skrzynką outlooka a z innym serwerem (w tym wypadku home) ?
Z góry dzięki za info.
Potrzebny jest dedykowany do tego konektor. Niestety takiego nie ma, zatem zrobić się tego nie da 🙁 Home.pl musiałoby takowy stworzyć.
Hmm, a jeżeli dodaję do outlooka inne konto (z innej domeny) czy istnieje możliwość wskazania w powerapps (lub flow) z którego konta (w outlook) mają wychodzić maile?