Flow. Mail z opcjami

      Brak komentarzy do Flow. Mail z opcjami

Microsoft FlowWstęp

Życie nie jest czarno-białe. Tak samo możliwe do podjęcia decyzje rzadko ograniczają się do prostego TAK lub NIE. W dotychczasowych odcinkach poświęconych Microsoft Flow, pokazywałem Ci jak wykorzystać wbudowany mechanizm Approval/Zatwierdzania. Dzisiaj spróbujemy zbudować własny, który pozwoli na wybór opcji z dowolnej listy możliwych odpowiedzi.

Parametry wejściowe

Specjalnie na tę okazję chciałbym abyśmy zbudowali nowy Flow od zera. Ta procedura zawsze zaczyna się od zdefiniowania tzw. wyzwalacza. W przykładzie wykorzystuję wyzwalacz pozwalający na uruchomienie Flow dla zaznaczonego elementu. Z jednej strony wymagać to będzie dodatkowych kliknięć i interwencji użytkownika, z drugiej daje ciekawą dodatkową możliwość. Chodzi o parametry wejściowe, które jako dodatkowe pola wyświetlane są na formularzu uruchamiania Flow. Można je wykorzystać do podawania ważnych informacji z punktu widzenia procesu (np. danych osoby weryfikującej, priorytetów, a nawet dodatkowych załączników). Uwierz mi na słowo, że bywa to niezbędne w wielu przypadkach.

Mail z opcjami i przełącznik

Sercem naszego procesu jest para akcji. Pierwsza to wyślij maila z opcjami. Jak sama nazwa wskazuje pozwala ona przede wszystkim na wysłanie wiadomości email. Tytułowe opcje do przyciski, które można do takiej wiadomości dodać. Kliknięcie na dany przycisk może odpowiadać konkretnej decyzji (odrzuć, zatwierdź, cofnij, itp.). Siłą tej akcji jest to, że sam decydujesz ile i jakie przyciski chcesz dodać. Druga akcja jest odpowiedzialna za sprawdzanie odpowiedzi udzielonej przez osoby weryfikujące dane. Akcja nazywa się Switch/Przełącznik i jak sama nazwa wskazuje pozwala na ustawienie dowolnej liczby warunków dla danego pola. Z powiązania tych dwóch akcji uzyskać można bardzo ciekawy efekt.

Przykład

Sam finalny rezultat możesz prześledzić w poniższym nagraniu. Pamiętaj, że to dopiero początek. W nagraniu pokazuję jak zbudować fundamenty takiego procesu. Możesz, a nawet powinieneś dodać do niego wszystkie niezbędne „upiększacze”, takie jak potwierdzenia mailowe, przypomnienia itp. Jestem jednak pewien, że z tym sobie poradzisz.

Podsumowanie

Proces weryfikacji danych nie jedno ma imię. Tworząc własne procesy pamiętaj, że nie jesteś ograniczony wyłącznie do wbudowanego Approval/Zatwierdzania. Ma on swoje zalety (np. możliwość przeglądania historii i odpowiadania na zadania bezpośrednio z witryny Flow), ale i ograniczenia (tylko dwie możliwe odpowiedzi). Jeśli te drugie ci przeszkadzają, to wykorzystać możesz wiadomość mailową z opcjami. W kolejnym odcinku spróbujemy połączyć oba tytułowe produkty tego kursu i wystartować proces Flow bezpośrednio z aplikacji PowerApps. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments