Kurs Microsoft SharePoint. Excel

W swojej karierze trenera i konsultanta widziałem wiele aplikacji bazujących na arkuszach Excel. Finanse, księgowość, zarządzanie projektami, planowanie produkcji. Można tak wymieniać w nieskończoność. Excel nie jest najlepszym narzędziem do większości z tych scenariuszy, ale nie da się ukryć, że przy odrobienie samozaparcia da się w nim napisać wszystko. To właśnie Microsoft Excel będzie bohaterem dzisiejszego odcinka.

Jak SharePoint współpracuje z Excel?

Istnieją dwa podstawowe scenariusze, gdy SharePoint i Excel mogą być wykorzystane wspólnie.

Import arkusza do listy SharePoint

Pierwszy scenariusz polega na utworzeniu listy na SharePoint na podstawie gotowej tabeli w arkuszu Excel. Całość jest dość prosta. Korzystając z wbudowanej funkcji w SharePoint, otwierasz istniejący arkusz w Excel oraz wskazujesz tabelę lub zakres komórek do importu. Na ich podstawie tworzona jest odpowiednia lista. SharePoint zachowuje tytuły kolumn (jeśli są podane w Excel) oraz typ danych.

Export list SharePoint do Excel

SharePoint pozwala także na wyeksportowanie dowolnej listy do arkusza Excel. Co ciekawe, nie jest to tylko skopiowanie statycznych danych. W arkuszu tworzone jest odpowiednie połączenie do listy, które pozwala na odświeżanie danych. Dzięki temu, SharePoint może stanowić centralną bazę danych dla użytkowników, a arkusz prosty mechanizm raportowania. Najczęściej dane eksportowanie są do Excel, aby je wygodnie analizować (np. z wykorzystaniem tabel i wykresów przestawnych). Podobne scenariusze można zrealizować w wykorzystaniem PowerBI, ale na razie Excel jest po prostu bardziej popularnym narzędziem.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego oba scenariusze:

Podsumowanie

Jeśli zamierzasz importować/eksportować dane do/z Excel, pamiętaj że:

  • Importować możesz wyłącznie tabele Excel. Dane muszą być sformatowane tak, aby pasowały do układu list SharePoint
  • Po imporcie, dane w arkuszu nie są powiązane w żaden sposób z utworzoną listą.
  • Każdą listę możesz wyeksportować do Excel
  • Eksportowane są wyłącznie kolumny z aktualnie wyświetlanego widoku.
  • Eksport nie uwzględnia takich funkcji jak grupowanie. Jeśli masz je włączone na widoku, w Excel zobaczysz płaską listę.
  • Dane w arkuszu są powiązane z listą. Możesz je odświeżać, ale zmiany wprowadzone w Excel nie są przenoszone do SharePoint. Mówiąc inaczej, synchronizacja jest jednokierunkowa (SharePoint do Excel, ale ni Excel do SharePoint)

Microsoft Excel to nie jedyna aplikacja pakietu Office, z którą lubi współpracować SharePoint. W kolejnym odcinku zaprezentuję Ci jak robi to Microsoft Outlook. Tymczasem pozdrawiam i do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
18 czerwca 2019 21:00

Cześć Łukasz, co może być powodem problemów z zaimportowaniem tabeli z excella? Wybieram opcję zaimportowania arkusza kalkulacyjnego. Mam excella, w której dane ustawione są jako tabela, z nagłówkami itp., importuje plik i dostaje komunikat „podany plik jest nieprawidłowym arkuszem kalkulacyjnym lub nie zawiera danych do importowania”. Próbowałam różnych form zapisu arkusza (*xlsx *xls, *csv..), korzystam z przeglądarki IE. Problem wciąż występuje.

Magda
Magda
18 czerwca 2019 21:48

Dzięki wielkie za błyskawiczną odpowiedź. Ten sposób u mnie również nie działa. Tu dostaje komunikat „nie można połączyć się w tej chwili z serwerem. Nie można opublikować tabeli”.

Stanislaw
Stanislaw
21 maja 2020 11:25

Znalazłem odpowiedź – Ważne: Jeśli zostanie wyświetlony komunikat o błędzie z informacją, że nieprawidłowy importowany arkusz kalkulacyjny jest nieprawidłowy lub nie zawiera danych, Dodaj witrynę SharePoint, do której należysz, do listy Zaufane witryny na karcie Zabezpieczenia w oknie dialogowym Opcje internetowe programu Internet Explorer.

Agnieszka
Agnieszka
22 grudnia 2020 11:42

Cześć Łukasz,
mam trochę bardziej skomplikowaną potrzebę uzyskiwania raportów z kilku exel. Otóż jestem właścicielem witryny i na niej mam umieszczone foldery (kilkanaście). Każdy z tych folderów posiada m.in. exela, który ma takie same dane (czyt. nazwy kolumn). Te exele utrzymują różne osoby, a ja co jakiś czas potrzebuję zrobić z tego zestawienie zbiorcze w jednym pliku. Czy istnieje jakaś opcja by z poziomu SharePointa wykonywać takie zestawienia?

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
22 grudnia 2020 17:07
Reply to  Agnieszka

Cześć, to zdecydowanie zadanie dla Power BI. Możesz zacząć od zwykłego Power BI Desktop, albo Power Query w Excel. SharePoint niewiele tu zmienia. Robiliśmy swego czasu kilka webinarów z tego tematu w Akademii Aplikacji. Zerknij, może znajdziesz coś dla siebie: https://AkademiaAplikacji.pl/webinary

Agnieszka
Agnieszka
5 stycznia 2021 15:09

Dzięki Łukasz, bardzo mi pomogłeś. Zacznę zatem przygodę z Power BI Desktop.

Krzysztof
Krzysztof
28 września 2023 07:51

hej a aja mam inny problem . plik excel współdzielonyna sharepoint. problem z widokami. nawet jeśli pracuje na moim widoku i np ukryje kolumny to ukrywa też innym( i vice versa).
drugie pytanei kopiowanie na filtrze skutkuje tym że skopiowana komórka wpada na komórki spoza zakresu a czy z przeciąganiem może tak się zdarzyć? wartości wpadają poza filtr i szukamy przyczyny błędu.