Kurs Microsoft SharePoint. Integracja z Outlook

SharePoint to ważny element w portfelu produktów Microsoft. Takich flagowych pozycji jest w nim więcej. Excel, któremu poświęciłem poprzedni odcinek kursu, jest niewątpliwie jedną z nich. Inną równie popularną aplikacją jest Microsoft Outlook. Nie powinien więc dziwić fakt, że obie w dość szerokim stopniu integrują się z platformą SharePoint. Zapraszam na krótki przewodnik po funkcjach łączących SharePoint i Outlook.

Nie tylko poczta

Jeśli jakimś cudem nie spotkałeś się wcześniej z nazwą Microsoft Outlook, to śpieszę z wyjaśnieniem, że jest to rozbudowany klient pocztowy. Oczywiście SharePoint potrafi wysyłać różnego rodzaju powiadomienia mailowe, ale o nich nie będę tutaj mówił. Skupimy się za to na mniej oczywistych funkcjach. Klient poczty jest jedną z aplikacji, która raz włączona, działa w tle przez cały dzień. Sam generalnie zniechęcam do takiego postępowania (polecam artykuły poświęcone Inbox Zero na blogu), ale nie da się ukryć, że wiele osób tak z niego korzysta. Naturalnym wydaje się więc, wybór Microsoft polegający na wykorzystaniu Outlook jako narzędzia do przeglądania i modyfikowania danych w SharePoint. Jak to działa?

Outlook i listy

Sprawa jest prosta. Dla najpopularniejszych typów list, masz możliwość wyświetlania ich bezpośrednio w Outlook. Nie są to przypadkowe typy list. Taką integrację można włączyć dla:

  • Kalendarza
  • Zadań
  • Kontaktów
  • Forum dyskusyjnego
  • Biblioteki dokumentów

Sama procedura łączenia list i Outlook wymaga dosłownie kliku kliknięć myszą. Zachęcam do obejrzenia krótkiego nagrania:

Podsumowanie

Jeśli chcesz połączyć SharePoint i Outlook, pamiętaj o:

  1. Integracja jest dostępna dla wybranych typów list.
  2. Komunikacja między SharePoint i Outlook jest dwukierunkowa.
  3. Jedynym wyjątkiem są biblioteki dokumentów. Dokumenty można wyłącznie przeglądać z poziomu Outlook. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla dokumentów jest użycie klienta OneDrive.
  4. Każda lista SharePoint posiada źródło RSS. Możesz je podłączyć zarówno w Outlook jak i dowolnym innym czytniku RSS.
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments