Kurs Microsoft SharePoint. Widoki list

Nawet najlepsze dane wymagają odpowiedniej prezentacji. Muszą być czytelne. Idealnie, gdyby dało się je sortować i filtrować na życzenie. Tylko wtedy końcowy użytkownik może szybko i efektywnie z nimi pracować. Nie inaczej jest w SharePoint. Pokażę Ci dzisiaj w jaki sposób modyfikować i tworzyć własne widoki na listach i bibliotekach dokumentów.

Wbudowane widoki

Zależnie od wybranego przy tworzeniu listy szablonu, ilość domyślnych widoków może być różna. Różna może być też ich budowa. Rozróżniamy następujące typy widoków:

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie widoku standardowego. Widok kalendarza i wykresu Gantta pozwalają przedstawić Twoje dane w skali czasu. Widok arkusza danych, to nic innego jak prezentowany już przeze mnie w odcinku tworzenia list, widok szybkiej edycji. O SharePoint Designer proponuję na razie zapomnieć. Aplikacja nie jest już rozwijana.

Tworzenie widoku

Proces tworzenia i edycji widoku są praktycznie takie same. Jedyna różnica to wybór czy widok ma być prywatny, czy publiczny. Ta opcja jest dostępna wyłącznie przy tworzeniu widoku. Niestety nie ma możliwości zmiany widoku prywatnego na publiczny. Pamiętaj o tym. Samą procedurę tworzenia i edycji widoków znajdziesz w na poniższym filmie.

Podsumowanie

Tworząc lub edytując widok listy pamiętaj, że:

  • Widok może utworzyć dowolna osoba nawet jeśli posiada wyłącznie prawa do odczytu danych
  • Widok prywatny jest dostępny tylko dla jego autora. Nie można go później zamienić na widok publiczny
  • W filtrach widoków możesz korzystać ze specjalnych słów kluczowych [Me] / [Ja] oraz [Today] / [Dzisiaj]. Sprawdzają się świetnie przy tworzeniu dynamicznych widoków
  • Masz do dyspozycji różne style wyświetlania. Wypróbuj, który jest najlepszy dla danej listy. Jeśli szybko chcesz zobaczyć przykłady, to polecam ten artykuł.

W kolejnych dwóch odcinkach zajmiemy się współpracą pomiędzy SharePoint, a popularnymi aplikacjami pakietu Office. Serdecznie zapraszam!

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.