Kurs Microsoft SharePoint. Tworzenie standardowych list

W tym odcinku kursu Microsoft SharePoint przedstawię Ci najważniejszą funkcję całej platformy – listy . Od razu uprzedzam, że na pewno nie wyczerpiemy tego tematu w jednym odcinku. Będziemy do niego wracać wielokrotnie.

Czym są listy?

Musimy zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie są listy. Lista to nic innego, jak repozytorium danych. Można je porównać do tabeli w bazie danych lub arkusza w Microsoft Excel. Każda z list ma zdefiniowany zestaw kolumn, które pozwolą Ci przechowywać odpowiednio sformatowane dane (liczby, tekst, waluta, listy rozwijane, itp.). Każda z nich ma także odpowiedni zestaw widoków oraz całą masę innych funkcji, które omówimy w kolejnych odcinkach.

Co w tym odcinku?

Na początek pokażę Ci sam proces tworzenia list oraz zmiany ich podstawowych parametrów takich jak nazwa i widoczność w menu. Pokażę Ci kilka wbudowanych szablonów. Nie omówię ich wszystkich. Jak tylko zrozumiesz zasadę działania jednej, reszta nie będzie stanowiła dla Ciebie rzadnej tajemnicy. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu.

Podsumowanie

Listy SharePoint to podstawowe, obok bibliotek dokumentów, repozytoria danych. Praktycznie każda informacja zapisana w SharePoint trafia do takiego właśnie repozytorium. Na początek najłatwiej wykorzystać wbudowane szablony do tworzenia własnych list. Pamiętaj tylko o kilku zasadach:

  1. Przypisuj krótką nazwę podczas tworzenia listy. Nie używaj polskich znaków, spacji i innych znaków specjalnych. Ta nazwa będzie wykorzystywana do utworzenia unikalnego adresu listy.
  2. Nazwę wyświetlaną lisy można zmienić w jej ustawieniach. Tę ustaw na maksymalnie opisową i przyjazną wartość.
  3. Korzystaj z wbudowanych szablonów list. Większość popularnych scenariuszy wykorzystania SharePoint, spokojnie obsłużysz listami typu zadania, kalendarz czy ogłoszenia.

W kolejnym odcinku pokażę Ci podstawowe funkcje bibliotek dokumentów. Zobaczysz jak tworzyć swoje repozytoria na pliki i jak z nich korzystać.

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.