Kurs Microsoft SharePoint. Struktura witryny

Ten odcinek kursu Microsoft SharePoint będzie krótkim przewodnikiem po podstawowych elementach interfejsu witryny. Do przerobienia tej lekcji będziesz potrzebował przynajmniej jednej witryny SharePoint. Dobrze, gdyby była utworzona przez Ciebie. Wtedy będziesz miał pewność, że jesteś jej administratorem i posiadasz do niej pełne uprawnienia.

Muszę zacząć od uwagi dotyczącej samego układu(layout) i kolorystyki witryny. Na razie nie przywiązuj do nich wagi. Jeśli Twoja nie jest niebieska i ma inne logo, to na prawdę nie ma znaczenia. W tej części kursu skupimy się tylko na stałych elementach każdej z witryn, zupełnie ignorując jej zasadniczą zawartość. Jeśli jesteś ciekaw jak mocno można zmienić wygląd witryny SharePoint, to zerknij na ten link. Zawiera on zestawienie wielu, publicznie dostępnych witryn działających na tej platformie.

Tyle tytułem wstępu. Zerknijmy teraz na samą witrynę.

Podsumowanie

Pamiętaj o kilku kluczowych rzeczach:

  1. Dostęp do witryny SharePoint wymaga logowania (w zdecydowanej większości przypadków)
  2. Interfejs SharePoint jest kontekstowy. Elementy, do których nie masz uprawnień są ukrywane.
  3. Mamy dwa główne menu:
    1. Globalne widoczne na ogół na górze strony. Pozwala na przechodzenie pomiędzy różnymi witrynami
    2. Lokalne, zwane “szybkie uruchamianie”. Idealne miejsce do wyświetlania poszczególnych elementów danej witryny
  4. Pamiętaj, że zawartość menu jest konfigurowalna. Jeśli chcesz zobaczyć listę wszystkich elementów witryny, skorzystaj z opcji “Zawartość witryny“. Jeśli nie ma jej w menu lokalnym, to znajdziesz ją pod przyciskiem ustawień (koło zębate).
  5. Ustawienia witryny to centrum dowodzenia Twoją witryną To tutaj znajdziesz wszystkie podstawowe i te bardziej zaawansowane opcje.

 

Po przerobieniu tej lekcji powinieneś móc odnaleźć wszystkie najważniejsze elementy witryny. W kolejnym odcinku przyjrzymy się bliżej najważniejszym częściom witryn, czyli listom i bibliotekom. Zobaczysz jak działają  i jak z nich korzystać.

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.