Kurs Microsoft SharePoint. Zaczynamy!

      Brak komentarzy do Kurs Microsoft SharePoint. Zaczynamy!

Witam Cię na kursie poświęconym Microsoft SharePoint. W pierwszym odcinku tej serii chciałbym poruszyć dwa tematy:

 1. Czym właściwie jest SharePoint?
 2. Jak uzyskać dostęp do środowiska?

Czym właściwie jest SharePoint?

We wstępie do tego kursu obiecałem “nie lać wody”. Odpowiedź, na pytanie czym jest SharePoint, wymaga opróżnienia co najmniej kilku jej wiader. Platforma SharePoint jest tak rozbudowana, że jedna zgrabna definicja jest trudna do podania. Zamiast tego proponuję, abyś obejrzał krótkie nagramie prezentujące najważniejsze cechy tego systemu i możliwe scenariusze  jego wykorzystania. Jeśli masz już doświadczenia w pracy z SharePoint, możesz pominąć ten punkt.

Ciągle nie wiesz o co chodzi? Spróbuję podusmować najażniejsze cechy tej platformy:

 • SharePoint to aplikacja webowa, czyli pracujemy z nią (głównie) z wykorzystaniem przeglądarki. Tak, tak, nie musi być to Internet Explorer/Edge.
 • Najczęściej (szczególnie przez początkujących użytkowników) SharePoint jest wykorzystywany jako repozytorium plików i innych informacji (kalendarze, zadania, itp.)
 • Z równym powodzeniem można na nim zbudować kompletne rozwiązanie Intranetowe, Business Intelligence (raportowanie i analiza danych), wewnętrzny portal społecznościowy i w zasadzie dowolną inną aplikację.
 • Platforma jest dostępna zarówno jako oddzielny produkt instalowany przez dział IT w prywatnej serwerowni danej firmy, jak i usługa dostarczana w tzw. chmurach obliczeniownych. W tym przypadku najczęściej będzie to SharePoint Online, utrzymywany przez Microsoft w ramach pakietu usług Office365.

Nie mam dostępu do SharePoint. Co robić?

Żadna teoria nie zastąpi praktyki. Do nauki SharePoint potrzebujesz dostępu do przynajmniej jednej witryny. Nawet jeśli posiadasz dostęp do takiego środowiska (np. w pracy) nie zaszkodzi skonfigurować własne. Bardzo często, dostęp do firmowego portalu SharePoint jest ograniczony odpowiednio restrykcyjnymi uprawnieniami. Tak być powinno. Niestety utrudnia to poznanie niektórych funkcji. Dlatego pozwól, że pokażę Ci jak takie środowisko uruchomić w ramach Office365.

w tym miejscu muszę zrobić bardzo ważną uwagę. W tym kursie nie będę opisywał szczegółów związanych z licencjami i poszczególnymi subskrypcjami Office365. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz bez trudu w intrernecie (np. tutaj: https://products.office.com/pl-pl/compare-all-microsoft-office-products?tab=2). Jesli będą Cię nurtowały pytania z tego tematu, po prostu zadaj je w komentarzach.

Tymczasem zapraszam do obejrzenia krótkiego nagrania prezentującego proces uruchomienia nowego środowiska w Office365. Całość jest prosta i nie powinna zająć Ci więcej niż 10 minut.

Podsumowanie:

 1. Dostęp do swojego środowiska SharePoint Online można uzyskać uruchamiając 30 dniowy okres próbny (link) jednego z planów usługi Office365. Okres próbny można przedłużyć o kolejne 30 dni, co w sumie daje dwa miesiące na testy (procedura przedłużenia okresu próbnego).
 2. Po ich zakończeniu możesz zakupić pełną subkrypcję, zmienić ją na inną, albo zrezygnować nie ponosząc żadnych kosztów.
 3. Zawsze sprawdź aktualną listę dostępnych planów oraz usługi wchodzące w ich skład. Office365 zmienia się dość dynamicznie. Zerknij na link w poprzednim akapicie.
 4. Po minimalnej konfiguracji środowiska Office365 będziesz mieć dostęp do SharePoint Online. Pracę z tym środowiskiem zaczynamy od utworzenia tzw. kolekcji witryn. O tym czym jest kolekcja, witryna i z jakich elementów się skałada opowiem w kolejnych odcinkach.
 5. Adres Twojego środowiska SharePoint Online będzie miał zawsze taką samą strukturę https://<nazwaorganizacji>.SharePoint.com. Nazwę organizacji wybierasz podczas konfigurowania środowiska.

W kolejnej lekcji przyjrzymy się bliżej standardowej witrynie SharePoint. Pokażę Ci jak się po niej poruszać, gdzie ukryte są najważniejsze opcje konfiguracyjne i jak działa nawigacja. Pozdrawiam i do następnego razu!

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.