Microsoft SharePoint to rozwiązanie, które przez lata swojej obecności na rynku wyrobiło sobie pozycję lidera na rynku systemów pracy grupowej. Wcześniej zarezerwowane dla dużych korporacji, z wersji na wersję zyskiwało coraz większą grupę użytkowników także wśród średniego, a nawet małego biznesu.
Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju chmur obliczeniowych. Aplikacje wymagające wczesniej ogromnych nakładów na odpowiedni sprzęt, są sprzedawane w formie subskrypcji nawet dla pojedynczych użytkowników. W konsekwencji stały się jeszcze łatwiej dostępne. Na ich aktualizację nie musimy czekać do premiery kolejnej wersji. Zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Podobnie jest z Microsoft SharePoint.
Dlaczego powstał ten kurs?
Pracując jako konsultant w branży IT, na codzień spotykam osoby pracujące w różnych organizacjach wykorzystujących SharePoint. Niezależnie od rozmiaru, rynku i lokalizacji takiej firmy, problemy z jakimi się spotykam bywają zaskakująco podobne. Większość z nich może być rozwiązana prostą konfiguracją środowiska. Do tego wystarczy dość podstawowa wiedza. Niestety platforma SharePoint jest na tyle duża i skomplikowana, że taką wiedzę po prostu trudno zdobyć. Ten kurs ma ten problem rozwiązać. Po jego przejściu powinineś móc efektywnie wykorzystywać możliwości tej platformy w codziennym życiu.
Dla kogo jest ten kurs?
Przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z SharePoint. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem tej platformy, to powineneś znaleźć tutaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Nie musisz pracować w IT. Tym bardziej być administratorem, czy programistą (choć i Was serdecznie zapraszam). Grupę odbiorców najlepiej opisują angielskie terminy „end user” i „power user”. Wybaczcie, ale nie będę ich tłumaczył. Polskie odpowiedniki wydają się strasznie pokraczne.
Jaka wygląda struktura kursu?
Kurs przygotowany jest w formie artykułów. Każdy z nich będzie poświęcony innej tematyce, czy funkcji systemu. Kolejność jaką wybrałem nie jest przypadkowa. Przejdziemy przez podstawy stopniowo dochodząc do bardziej zaawansowanych tematów. Do każdego z nich przygotowałem krótki opis i nagranie wideo. Z założenia mają być krótkie i treściwe. Zero lania wody. Obiecuję.
Co zrobić, aby nauszyć się SharePoint?
Ćwiczyć, klikać i testować. Potrzebna jest przede wszystkim praktyka, konsekwencja i wytrwałość.
Jaką wersję platformy będzie obejmował ten kurs?
Do ilustracji poszczególnych przykładów będę wykorzystywał SharePoint Online. Nie przejmuj się, jeśli korzystasz z innej wersji. Podstawowe funkcje działają podobnie w wersjach 2010, 2013 i 2016. Wizualnie mogą wyglądać inaczej, ale funkcjonalnie będą takie same. Oczywiście są też takie, które występują wyłącznie w wersji Online. Te postaram się odpowiednio podkreślić. Generalnie platforma SharePoint zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego niektóre ze szczegółów pokazywanych w kursie mogą wyglądać inaczej w dni, w którym go oglądasz.
Nie mam dostępu do SharePoint, a chciałbym się go nauczyć. Co robić?
Przeczytaj pierwszy artykuł tego kursu i obejrzyj dołączone do niego video. Podpowiadam w nim jak uruchomić swoją pierwszą witrynę zupełnie za darmo (na 60 dni).
Na koniec chciałem Ci życzyć wytrwałości i zachęcić do zadawania pytań w komentarzach. Postaram się odpowiadać na wszystkie.
Pozdrawiam i do zobaczenia,
Łukasz Falaciński