Kurs Microsoft SharePoint. Niestandardowe listy

Wiedząc już jak tworzyć listy i przechowywać pliki w SharePoint, prędzej czy później staniesz przed zadaniem stworzenia własnego repozytorium. Wbudowane szablony znakomicie ułatwiają życie i skracają czas przygotowania prostych listy. Nie wszystko da się jednak wykonać z użyciem kalendarza i listy zadań. Co z przypadkami zupełnie niestandardowych list? Jak utworzyć własną listę z dokładnie takimi kolumnami jakich potrzebujesz? Czy jest to możliwe? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym odcinku.

Czym jest niestandardowa lista?

Niestandardowa lista to nic innego jak szablon. Tak, tak, nawet niestandardowe listy tworzymy w SharePoint z szablonu. Jest on jednak specjalnie ograniczony do absolutnego minimum, jeśli chodzi o funkcje. Po utworzeniu takiej listy do dyspozycji będziesz miał wyłącznie jedną kolumnę (Title / Tytuł) oraz jeden widok (All Items / wszystkie elementy). Dzięki temu w wygody sposób możesz ją dostosowywać do swoich potrzeb. W tym odcinku pokażę Ci jak tworzyć kolumny. W kolejnym rozwiążemy zagadkę widoków.

Kiedy korzystać z niestandardowych list?

Odpowiedź jest prosta: zawsze, gdy wśród standardowych szablonów nie możesz znaleźć odpowiedniego dla siebie. Oczywiście kieruj się zdrowym rozsądkiem. Jeśli potrzebujesz listy zadań z dodatkowym polem (np. poziom ryzyka), to po prostu utwórz listę zadań i dodaj do niej taką kolumnę. Jeśli jednak, potrzebujesz miejsca do przechowywania np. specyficznych danych finansowych, utwórz i skonfiguruj dla nich niestandardową listę “od zera”.

Jak tworzyć kolumny?

Sposób, który Ci za chwilę pokażę, nie jest najlepszy, ale na pewno jest najszybszy. W dalszej części kursu wprowadzę Cię w temat tzw. Content Types / Typów Zawartości. To one tak naprawdę dzielą i rządzą w królestwie kolumn. Na razie jednak musimy zobaczyć czym właściwie są kolumny i jak je się tworzy. Obraz wart tysiąca słów, dlatego zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu:

Podsumowanie

Zarządzając kolumnami pamiętaj, że:

  1. Każda kolumna musi mieć unikalną nazwę.
  2. Kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego typu danych. 
  3. Możesz korzystać z kilku dodatkowych opcji takich jak wymuszenie wymagalności, unikalność czy walidacja danych.
  4. Edycję, usuwanie czy zmianę kolejności wyświetlania kolumn znajdziesz w ustawieniach listy.
  5. Oficjalny opis dostępnych typów kolumn znajdziesz tutaj.
  6. Istnieje maksymalna ilość kolumn, które możesz stworzyć na liście. Nie jest wyrażony konkretną liczbą. Ograniczona jest ilość pamięci zajmowana przez definicje kolumn. Wartość jest na tyle duża, że raczej jej nie osiągniesz. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Do tematu kolumn będziemy jeszcze wracać. Oddzielnych lekcji wymagają tematy takie jak kolumny wyliczane, tworzenie własnych szablonów czy widoki. Tymi ostatnimi zajmiemy się już w kolejnym odcinku. Do zobaczenia!

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
19 kwietnia 2019 13:33

Dzień dobry,
Bardzo fajny kurs.
Mam pytanie – czy istnieje taki mechanizm w SP2013, gdzie wartości danych zapisane są w liście. I teraz chciałbym dodać taką kolumnę, gdzie zadziała mechanizm IntelliSense na podstawie kilku wprowadzonych znaków podpowie mi się skrócona lista np. kontrahentów.
Business case jest taki, aby umieścić bazę w SP bazę kontrahentów i teraz na podstawie tejże bazy taki kontrahent będzie przypisywany do np. umowy (typowe repozytorium umów). Ponieważ tych kontrahentów jest dużo, stąd chciałbym wykorzystać mechanizm znajdowania kontrahenta w ten sposób. Jak można do tego podejść?

Magda
Magda
27 maja 2019 20:52

Dołączam się do grona osób zachwyconych kursem.
Czy mógłbyś podpowiedzieć jak podejść do tematu utworzenie w sharepoincie kanbana? Wiem, że rozwiązań na rynku jest ileś, ale ja mam potrzebę utworzyć taką “tablicę” na SPO.

Magda
Magda
28 maja 2019 22:03

A mógłbyś w kilku zdaniach opisać jak to jest z tymi stronami modern? Czy Jeśli mam witrynę w trybie classic to mogę w jakiś sposób przełączyć się na modern? Jeśli o tym pisałeś to przepraszam.

Artur
Artur
16 kwietnia 2020 12:42

Dziekuje za kurs, mam jedno pytanie, chcę na liście w sharpoint dodać pole np: ” numer” o wartości “0001” i kiedy dodam nastepną pozycję na liście chcę aby kolejny rekord zwiększał się o następny numer np”: ” 0002″, “0003” jak to zrobić ? proszę o pomoc

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
16 kwietnia 2020 12:51
Reply to  Artur

Możesz dodać nową kolumnę tekstową i uzupełniać ją po utworzeniu elementu przez Power Automate. Jeśli chcesz, aby była wypełniana już podczas tworzenia (przed zapisaniem) rekordu, to użyć musisz Power Apps. Zakładam, że korzystasz z SharePoint Online. Jeśli jest to on prem, to zrobiłbym to Java Script. Zastanów się dobrze nad kilkoma rzeczami. Pierwsza z brzegu to ciągłość numeracji. Jeśli masz 10 elementów 00001 – 00010, skasujesz numer 00007, to jaki numer powinien dostać nowotworzony element? Polecam też rozważyć utworzenie dodatkowej listy pomocniczej do przechowywania aktualnego numeru. Wyciąganie go z istniejących elementów będzie mało efektywne, szczególnie jeśli lista zacznie rosnąć.