Kurs Microsoft SharePoint. Strony modern

Ten odcinek kursu będzie uzupełnieniem tematu poświęconego stronom. Tym razem przyjrzymy się bliżej tzw. stronom modern. Ten typ stron jest aktualnie dostępny wyłącznie w SharePoint Online. Jeśli czytasz ten tekst długo po jego publikacji, jest szansa, że strony modern znajdziesz także w swoim lokalnym portalu. Bez wątpienia mają one zastąpić aktualne strony wiki. Nawet jeśli nie możesz z nich jeszcze skorzystać, warto sprawdzić co oferują i w którą stronę podąża SharePoint. Zacznijmy jednak od początku.

Czym są strony modern?

Słowo “modern” w nazwie naszych stron to nie tylko marketingowy zabieg. Na szczęście za zgrabną nazwą idą także spore zmiany w technologii. Nowy typ stron ma w założeniu zastąpić istniejące strony wiki i składników webpart.  Podstawowa architektura się nie zmieniła. Strona modern to ciągle plik w bibliotece. Inny jest przede wszystkim edytor. Jesteśmy w okresie przejściowym, gdy oba typy stron są obsługiwane przez platformę. Na pewno ten okres potrwa długo, ale kiedyś się skończy. Warto być przygotowanym na nadchodzące nowości.

Modern = Lepiej?

Głównym założeniem dla stron modern, jest łatwiejsze tworzenie zawartości. Bez trudu zauważysz zmiany związane z tym procesem. Wbudowany edytor jest prostszy w użyciu, a dodatkowo daje dostęp do wielu nowych komponentów. Microsoft bardzo dynamicznie wprowadza tu nowe funkcje, więc możemy się spodziewać wielu nowości w najbliższych miesiącach. Poniżej znajdziesz krótki film prezentujący najważniejsze cechy tych stron i proces ich budowania.

Podsumowanie

Jeśli chcesz rozpocząć pracę ze stronami modern, pamiętaj że:

  1. Listę aktualnie dostępnych na stronach modern webpartów znajdziesz tutaj: https://support.office.com/en-us/article/Using-web-parts-on-SharePoint-Online-pages-336e8e92-3e2d-4298-ae01-d404bbe751e0
  2. Ten typ stron jest dostępny tylko w najnowszych wersjach SharePoint. Jeśli nie widzisz ich u siebie, zastanów się nad aktualizacją lub wykorzystaj SharePoint Online.
  3. Funkcje dostępne przy tworzeniu stron modern nie są dostępne w tradycyjnych stronach i vice versa.

W kolejny i na razie ostatnim odcinku poświęconym stronom, pokażę Ci czym są strony aplikacyjne. Zobaczysz czym różnią się od pozostałych typów stron i dlaczego są takie ważne. Do następnego razu!

8
Dodaj komentarz

avatar
1000
3 Comment threads
5 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AnkaŁukasz FalacińskiGrzegorzŁukasz FalacińskiMagda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Magda
Gość
Magda

Cześć Łukasz,
podpowiesz co trzeba włączyć (jakie uprawnienia? dodać), aby móc dodawać sekcje do strony. Widzę widok modern, mam możliwość dodawania web partów, ale nie widzę możliwości dodawania kolejnych sekcji ( i tym samym stosowania kilku układów na jednej stronie).

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Witam Panie Łukaszu,
Prośba o podpowiedź. Czy mogę ograniczyć ilość wyświetlanych wierszy w liście SH?
Na stronie modern publikuję listę (ma np.100 wierszy) natomiast chcę wyświetlić pierwsze 10 wierszy (?)
Z góry dzięki 🙂

Łukasz Falaciński
Gość
Łukasz Falaciński

Tak, można to zmieniać w ustawieniach widoku listy. Opcja nazwa się “Item limit”

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Dzięki !
Wszystko działa.

Anka
Gość
Anka

Witam Panie Łukaszu!
Osadzam filmy z YouTuba na stronie modern (Server 2019) i wszystko hula do czasu kiedy ponownie nie nacisnę edytuj. Linki osadzonych plików znikają. Wie Pan jaki może być powód?