Kurs Microsoft SharePoint. Własne typy zawartości

W poprzednim odcinku tego kursu, przedstawiłem Ci jedną z kluczowych funkcji platformy SharePoint- typy zawartości. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przeczytać i obejrzeć tego odcinka, to zrób to teraz. Dzisiaj temat kontynuujemy. Pokażę Ci jak krok po kroku utworzyć własny typ zawartości.

Typy zawartości, kolumny witryny i listy

Własne typy zawartości warto tworzyć za każdym razem, gdy potrzebujesz innej niż standardowej listy. Co prawda wymaga to trochę więcej pracy niż w przypadku dodawania kolumn do listy, ale daje wiele możliwości. Każdy typ zawartości składa się przede wszystkim z kolumn. Kolumny są tworzone na poziomie witryny. Dzięki temu możesz wykorzystać tę samą kolumnę w wielu typach zawartości. Tutaj trzeba uczciwie wspomnieć o ograniczeniach dotyczących nazw kolumn. Muszą być unikalne. Wyobraźmy sobie następujący scenariusz. Tworzysz dwie listy. W jednej przechowujesz dane książek. W drugiej wyniki testów Twoich pracowników. W obu listach potrzebujesz kolumny „Ocena”, ale książki oceniasz w skali 1-10, a pracowników w szkolnej skali 1-6. Nie możesz utworzyć dwóch różnych kolumn z tą samą nazwą, bo obie przechowywane będą w tym samym miejscu. Musisz je nazwać inaczej. Wniosek jest prosty. Pracując z typami zawartości warto zaplanować listę wymaganych kolumn i ustalić konwencję nazewniczą zarówno dla kolumn jak i samych typów zawartości.

Przykład

Czas na przykład. W poniższym nagraniu pokazuję jak stworzyć typy zawartości dla list i bibliotek dokumentów. Zwróć uwagę na wybór odpowiedniego nadrzędnego typu zawartości oraz wykorzystanie nowych jak i istniejących już kolumn.

Podsumowanie

Planując utworzenie własnego typu zawartości, pamiętaj o:

  1. Poprawnym nazywaniu typów zawartości i kolumn. Poświęć chwilę na ustalenie nawet prostej konwencji nazewniczej.
  2. Dodawaniu zarówno nowych kolumn jak i typów zawartości do odpowiednich grup. Znakomicie ułatwia to późniejsze odnajdywanie odpowiednich obiektów.
  3. Odpowiednim dziedziczeniu i witrynie gdzie tworzysz typy zawartości.
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cozy
cozy
24 listopada 2020 14:54

Panie Łukaszu
Rewelacyjna prezentacja. Oklaski za język. Dawno nie spotkałem tak ładnie poprowadzonego wykładu. Bez żargonu i przeinaczeń znaczeń. Bardzo Panu dziękuję za ten materiał. Pomógł mi rozwiązać pewien problem z aplikacją w ShP.