Kurs Microsoft SharePoint. Wprowadzenie do typów zawartości

Tworząc agendę tego szkolenia, pierwszy temat jaki zapisałem w notatniku brzmiał „Content Types / Typy zawartości„. Moim zdaniem jest to najważniejszy element architektury SharePoint. Nie wiedząc czym są i jak działają typy zawartości, nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełni możliwości tej platformy. Niestety temat nie prosty i bardzo często powoduje niemałe zamieszanie w głowach użytkowników, administratorów i programistów SharePoint. Dlatego poruszamy go dopiero teraz, gdy wiesz już jak działają listy, czym są kolumny i widoki. Za chwilę pokażę Ci, że tak naprawdę wszystkie te elementy działają zupełnie inaczej niż myślałeś…

Czym są typy zawartości?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Szczerze mówiąc nie wiem, czy jest sens przytaczać książkowe definicje. Nie będą Ci potrzebne. Ważne, abyś wiedział jak z typów zawartości korzystać i co mogą Ci dać. A dać mogą sporo. Typ zawartości to pewien szablon. Szablon, z którego tworzone są elementy list i dokumenty w bibliotekach. Pozwala nie tylko określić zestaw kolumn opisujący dany element, ale także podpinać procesy i obiegi (czyli workflow) oraz polityki zarządzania treścią.

Po co mi to potrzebne

Zastanawiasz się pewnie, jakie ma to zastosowania praktyczne. To pytanie za 100 punktów. Nie ma co kryć, że wielu użytkowników SharePoint wykorzystuje wyłącznie wbudowane typy zawartości i do tego robi to nieświadomie. Umiejętne posługiwanie się typami zawartości otwiera jednak wiele nowych możliwości. Najważniejszą z nich jest scentralizowane zarządzanie kolumnami. Czyż nie było by fajnie móc dodać kolumnę w jednym miejscu tak, aby pojawiła się na wielu listach jednocześnie? To tylko jedna z zalet i scenariuszy wykorzystania typów zawartości.

Wykorzystanie wbudowanych typów zawartości

Zanim pokażę Ci jak budować własne typy zawartości, chciałbym przedstawić Ci ich działanie na przykładzie tych wbudowanych. W dzisiejszym nagraniu zobaczysz jak włączyć ich obsługę na listach, jak dodawać dodatkowe typy zawartości do list oraz zarządzać ich kolumnami.

Podsumowanie

Za wstępu poświęconego typom zawartości, chciałbym abyś zapamiętał że:

  1. Każdy element tworzony w SharePoint jest tworzony na podstawie jakiegoś typu zawartości.
  2. Jawną obsługę typów zawartości należy włączyć w ustawieniach listy (Ustawienia zaawansowane).
  3. To nie lista przechowuje kolumny. Te podpięte są pod typy zawartości, a one dopiero do.

W kolejnych odcinkach pokażę Ci jak tworzyć własne typy zawartości i wykorzystać ich wszystkie właściwości.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
17 lutego 2019 14:58

Witam,
Na początku ogromne podziękowanie za kawał dobrej roboty z kursem – mnóstwo przydatnej wiedzy 🙂

Poszukuję od jakiegoś czasu sposobu na zablokowanie edycji konkretnej kolumny na liście sharepoint. Czy da się jakoś skuteczne ustawić kolumnę na „tylko do odczytu”? Co prawda jest opcja ustawienia kolumnie atrybutu „hidden” w typie zawartości, jednak bardziej dociekliwy użytkownik może taką kolumnę potem i tak wyświetlić w widoku listy i zmienić jej wartości poprzez „szybką edycję”. Czy jest jakaś możliwość OOTB?

edwin
edwin
9 stycznia 2020 10:41

Witam czy można utworzyć kolumnę witryny jako odnośnik zawierający informacje znajdujące się na innej witrynie niż ta w której tworzę kolumnę?