PowerApps. Jak działają formularze?

      4 komentarze do PowerApps. Jak działają formularze?

Wstęp

PowerAppsIcon

Konfiguracja galerii w PowerApps to dopiero początek pracy. W poprzednim odcinku pokazałem Ci jej  podstawowe funkcje. Dzisiaj czas na drugi, równie ważny obiekt – formularze. Formularz pozwala na wyświetlanie, edycję i dodawanie pojedynczych elementów. Bez nich zdecydowana większość aplikacji tworzonych w PowerApps nie ma żadnego sensu. Jak zatem działają formularze?

Podstawowe tryby pracy formularzy

Podobnie jak w listach SharePoint, PowerApps pozwala na tworzenie formularzy w trzech trybach: edycji, dodawania i podglądu. Co ciekawe, w menu aplikacji znajdziesz tylko  formularze podglądu i edycji. Tworzenie jest specyficznym scenariuszem edycji, dlatego ten tryb dostępny jest dopiero po dodaniu formularza edycji. Nie ma to wielkiego znaczenia. Piszę o tym, abyś nie tracił czasu na szukanie takiego formularza.

Formularze i karty

Formularze składają się z tzw kart. Karta to rodzaj opakowania. Oprócz kontrolki samego pola, posiadają etykietę z jego nazwą. Generalnie to nic specjalnego. Pamiętaj tylko, że przed modyfikacją karty musisz ją najpierw odblokować (patrz film).

ThisItem

Formularz wyświetla się zawsze w kontekście konkretnego elementu z Twojego źródła. Dzięki tej oczywistej właściwości, możesz korzystać ze specjalnego obiektu ThisItem. Jest to nic innego jak obiekt reprezentujący aktualnie wyświetlany element. Możesz dzięki temu w łatwy sposób odwoływać się do właściwości Twoich danych.

Przykład

Czas na testy. Poniżej znajdziesz krótkie nagranie prezentujące podstawowe funkcje formularzy. Zmodyfikujemy ich wygląd, dodamy nowe karty oraz zmienimy sposób ich wyświetlania.

Podsumowanie

W ramach podsumowania muszę wspomnieć o ustawieniach regionalnych systemu operacyjnego/przeglądarki. Osobiście korzystam z angielskich i z takimi nagrane są wszystkie filmy. Jeśli korzystasz z polskich, to pamiętaj że wszędzie gdzie korzystam z przecinka (przede wszystkim w funkcjach), musisz wpisywać średnik. Funkcje PowerApps zachowują się w tym względnie podobnie jak funkcje w Excel.

W następnym odcinku zajmiemy się formatowaniem ciągów znaków. Pokażę Ci jak je łączyć oraz odpowiednio formatować liczby, waluty, czy daty. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
12 października 2018 22:10

Witam,
PowerApps, super ale czy może współpracować z SP2016 Server lokalnie w sieci firmowej???

Krzysztof
Krzysztof
13 października 2018 15:37

Dzięki za informację. Wiem już ze za pomocą takiego połączenia mogę tworzyć w PowerAppsach apki z danych zaciąganych z lokalnego SP ale czyt też z tych utworoznych aplikacji w powerappsach mogę korzystać w sieci lokalnej?