PowerApps. Jak działają formularze?

      4 komentarze do PowerApps. Jak działają formularze?

Wstęp

PowerAppsIcon

Konfiguracja galerii w PowerApps to dopiero początek pracy. W poprzednim odcinku pokazałem Ci jej  podstawowe funkcje. Dzisiaj czas na drugi, równie ważny obiekt – formularze. Formularz pozwala na wyświetlanie, edycję i dodawanie pojedynczych elementów. Bez nich zdecydowana większość aplikacji tworzonych w PowerApps nie ma żadnego sensu. Jak zatem działają formularze?

Podstawowe tryby pracy formularzy

Podobnie jak w listach SharePoint, PowerApps pozwala na tworzenie formularzy w trzech trybach: edycji, dodawania i podglądu. Co ciekawe, w menu aplikacji znajdziesz tylko  formularze podglądu i edycji. Tworzenie jest specyficznym scenariuszem edycji, dlatego ten tryb dostępny jest dopiero po dodaniu formularza edycji. Nie ma to wielkiego znaczenia. Piszę o tym, abyś nie tracił czasu na szukanie takiego formularza.

Formularze i karty

Formularze składają się z tzw kart. Karta to rodzaj opakowania. Oprócz kontrolki samego pola, posiadają etykietę z jego nazwą. Generalnie to nic specjalnego. Pamiętaj tylko, że przed modyfikacją karty musisz ją najpierw odblokować (patrz film).

ThisItem

Formularz wyświetla się zawsze w kontekście konkretnego elementu z Twojego źródła. Dzięki tej oczywistej właściwości, możesz korzystać ze specjalnego obiektu ThisItem. Jest to nic innego jak obiekt reprezentujący aktualnie wyświetlany element. Możesz dzięki temu w łatwy sposób odwoływać się do właściwości Twoich danych.

Przykład

Czas na testy. Poniżej znajdziesz krótkie nagranie prezentujące podstawowe funkcje formularzy. Zmodyfikujemy ich wygląd, dodamy nowe karty oraz zmienimy sposób ich wyświetlania.

Podsumowanie

W ramach podsumowania muszę wspomnieć o ustawieniach regionalnych systemu operacyjnego/przeglądarki. Osobiście korzystam z angielskich i z takimi nagrane są wszystkie filmy. Jeśli korzystasz z polskich, to pamiętaj że wszędzie gdzie korzystam z przecinka (przede wszystkim w funkcjach), musisz wpisywać średnik. Funkcje PowerApps zachowują się w tym względnie podobnie jak funkcje w Excel.

W następnym odcinku zajmiemy się formatowaniem ciągów znaków. Pokażę Ci jak je łączyć oraz odpowiednio formatować liczby, waluty, czy daty. Do następnego razu!

4
Dodaj komentarz

avatar
1000
1 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Łukasz FalacińskiKrzysztof Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam,
PowerApps, super ale czy może współpracować z SP2016 Server lokalnie w sieci firmowej???