Column Formatter

      6 komentarzy do Column Formatter

Ten wpis jest kontynuacją odcinka poświęconego formatowaniu warunkowemu. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się z nim zapoznać, to zrób to teraz. Bez tego dalsza lektura nie ma sensu.

Formatowanie kolumn. Przypomnienie

Wiesz już zapewne, jak działa formatowanie warunkowe w SharePoint Online. Specyficzny format, brak interfejsu graficznego do tworzenia reguł, jednocześnie duże możliwości dostosowywania. Mówiąc inaczej, możliwości są ogromne, ale i wymagany wkład pracy dość duży. Bardzo przydatne do tworzenia kodu są dodatkowe narzędzia takie jak Visual Studio Code. Pytanie brzmi, czy jest to jedyna dostępna opcja?

Column Formatter

Okazuje się, że nie. Kolumny w SharePoint można formatować także z poziomu niestandardowych aplikacji. Jedną z takich aplikacji jest Column Formatter, udostępniany zupełnie za darmo w ramach większego projektu dostępnego na GitHub. Dzisiaj chciałem Ci pokazać jak tę aplikację zainstalować, uruchomić i wykorzystać do formatowania kolumn. Jeśli poważnie myślisz o formatowaniu kolumn w swoim środowisku, to zdecydowanie warto ją poznać. Wszystko czego potrzebujesz na początek znajdziesz ją tutaj. Resztę pokazuję w poniższym filmie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zacząć pracę z Column Formatter’em koniecznie zapoznaj się z dokumentacją i dostępnymi tam przykładami. Reszta to testy i eksperymenty.

Formatowane kolumny to nie jedyna rzecz jaką możesz dostosować na platformie SharePoint. Ogromne możliwości dają narzędzia takie jak Microsoft Flow i PowerApps. Poświęcenie im nawet kilku odcinków byłoby niewystarczające. Dlatego postanowiłem przygotować oddzielny kurs tylko dla nich. Pojawi się tam też SharePoint, ale jako bohater drugoplanowy. Zapraszam Cię zatem na nowy Kurs. Pierwsze odcinki pojawią się już wkrótce. Zapisz się na newsletter, jeśli chcesz dostawać powiadomienia o nowych wpisach. Do SharePoint zapewne jeszcze wrócimy w przyszłości. Pozdrawiam i do następnego razu!

6
Dodaj komentarz

avatar
1000
1 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Łukasz FalacińskiGrzegorz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Dzień Dobry,

Panie Łukaszu,
Czy można (w prosty sposób) “nadać” całej kolumnie kolor (jak w Excelu)?
Mam dużo kolumn i podzielenie ich na kategorie (różne kolory) bardzo by ułatwiło pracę.