Formatowanie warunkowe kolumn w listach SharePoint

Trafiłeś na ten artykuł, więc musi cię interesować Microsoft SharePoint. Nie wiem jakie masz z nim doświadczenia, ale w ciemno zaryzykuję twierdzenie, że znasz Excel’a. Od dawna w tej aplikacji dostępna jest funkcja pozwalająca formatować komórki arkusza zależnie od ich wartości. Listy w SharePoint przypominają tabele w Excel.  Nie zdziwi Cię zatem fakt, że podoba funkcja (formatowanie warunkowe) była i jest dostępna także i tutaj. Piszę „była i jest” ponieważ zależnie od wersji tej platformy jest realizowana w zupełnie inny sposób. W starych, ale ciągle spotykanych (niestety) wersjach 2007 i 2010 była możliwa do zrobienia przy użyciu SharePoint Designer’a. W wersji 2013 i 2016 pojawiła się możliwość tworzenia własnych skryptów w JavaScript (o JSLink przeczytasz więcej tutaj). Wymagają one siłą rzeczy znajomości tematów związanych z programowaniem, ale dające się osiągnąć efekty są niesamowite. W najnowszej wersji, czyli Microsoft SharePoint 2019 oraz w SharePoint Online, dostępna jest zupełnie nowa metoda formatowania kolumn. To o niej właśnie traktuje dzisiejszy wpis.

Jak działa formatowanie kolumn w listach modern?

Zacznijmy od bardzo ważnego założenia. Nowy mechanizm działa wyłącznie w listach mających włączony nowy interfejs (tzw. listy modern). Jeśli pracujesz z nowymi wersjami SharePoint, ale ciągle używasz widoków klasycznych, nie będziesz mógł skorzystać z opisywanego mechanizmu. Cała funkcja formatowania kolumn sprowadza się do wyboru odpowiedniej opcji z menu kolumny. Wyświetla ona puste okno tekstowe, w które wpisać należy odpowiednie instrukcje mówiące SharePoint w jaki sposób zaprezentować zapisane w niej dane. Całość pokazuję dokładnie w dołączonym do tego artykułu filmie, więc pozwól że ograniczę się tutaj tylko do podstawowych rzeczy:

  1. Instrukcje/kod sterujący formatowanie kolumn wpisujemy w formacie JSON.
  2. Koniecznie korzystaj z dodatkowych narzędzi do tworzenia tych instrukcji. Idealnym rozwiązaniem zdaje się być Visual Studio Code (nic nie kosztuje).
  3. Na początku korzystaj z „gotowców„. Będziesz potrzebował trochę czasu, aby przyzwyczaić się do składni. Zerknij na łącza pod filmem.
  4. Próbuj, testuj i eksperymentuj.

Podsumowanie

Trening czyni mistrza. Poświęć chwilę na samodzielne ćwiczenia. Poniżej zostawiam Ci garść materiałów, które powinny Ci w tym pomóc:

W kolejnym odcinku kontynuować będę temat formatowania kolumn. Tym razem wykorzystamy do tego   trochę inne podejście. Tymczasem pozdrawiam i do następnego razu!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments