Wyszukiwarka i szablony wyświetlania

Wyszukiwarka to nie tylko indeks, składnia zapytań, zarządzane właściwości i inne magiczne funkcje. To także sposób prezentacji wyników. O tym właśnie temacie traktować będzie dzisiejszy odcinek. SharePoint uwielbia szablony. Mamy szablony list, bibliotek, witryn, typy zawartości. Nie zdziwi Cię pewnie zatem, że i wyszukiwarka korzysta z odpowiednich wzorców. Zacznijmy jednak od początku.

Strona wyników wyszukiwania

Niezależnie od wersji SharePoint, z której korzystasz, dostępna tam wyszukiwarka będzie prezentować wyniki w podobny sposób. Wpisujemy szukaną frazę, a następnie jesteśmy przekierowywani na stronę składającą się z szeregu webpartów. W centralnej części zobaczysz zwracane wyniki. Bardzo szybko zauważyć można, że różne wyniki (dokumenty, osoby, witryny, pliki określonego rodzaju, itp.) wyświetlane są  w inny sposób. To kluczowa cecha całego mechanizmu. Wszystkie wyniki są kategoryzowane. To oznacza, że SharePoint przypisuje je do odpowiedniej kategorii, dla której zdefiniowane są różne szablony wyświetlania. Wygląda to tak:

Zrzut pochodzi z oficjalnej dokumentacji. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów to zerknij tutaj.

Szablony wyświetlania

Każdy zaznaczony na powyższym zrzucie element posiada odpowiadający mu szablon wyświetlania. Czym jest szablon? To nic innego jak kombinacja kodu HTML i JavaScript. Oprócz wbudowanych szablonów, SharePoint daje możliwość tworzenia własnych. Sprowadza się to do kilku kroków:

  1. Skopiowanie istniejącego szablonu HTML
  2. Modyfikacja kodu
  3. Przegranie i publikacja plików
  4. Utworzenie definicji nowego typu wyników

Wiem, że opis może brzmieć tajemniczo, dlatego przygotowałem tradycyjne nagranie prezentujące wszystkie kroki.

Użyte przeze mnie szablony znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Tworząc własne szablony wyszukiwania pamiętaj o:

  1. Tworzeniu kopii istniejących szablonów. Nie modyfikuj wbudowanych szablonów!
  2. Modyfikuj wyłącznie pliki HTML. Szablony JS zostaną utworzone automatycznie.
  3. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj. Do wyników dojdziesz tylko metodą prób i błędów. Nie poddawaj się!

Na koniec w ramach inspiracji, zostawiam Ci jeszcze jeden
link
. Wyszukiwarkę i odpowiednio przygotowane szablony możesz wykorzystać nie tylko na tradycyjnych stronach wyników. Z powodzeniem można na niej zbudować dowolny mechanizm agregujący dane. Aktualności, zadania, katalog produktów… możliwości są nieograniczone. Tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszy odcinek i zapraszam już na kolejny. Zajmiemy się w nim formatowaniem warunkowym na listach modern. Pozdrawiam i do następnego razu!

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.