SharePoint to naprawdę duża i skomplikowana platforma. W naukę jej wszystkich funkcji i opcji można zainwestować dowolną ilość czasu. Tego niestety nie mamy zbyt wiele. Tworząc ten kurs starałem się brać to pod uwagę. W pierwszej części omówiłem kluczowe tematy i absolutne podstawy, bez których ciężko jest zacząć swoją przygodę z tym systemem. Mając takie podstawy można, a nawet trzeba zacząć tworzyć własne rozwiązania. To właśnie nim poświęcona będzie ta część kursu.
Wyróżnione łącza w SharePoint
Zaczniemy od bardzo prostej ale i przydatnej listy – wyróżnione łącza. Jej zaletą jest prosta konfiguracja i ciekawa wizualizacja w formie kafelków (aka. karuzeli). Bardzo często wykorzystuję tę listę do przygotowania czytelnej nawigacji na witrynie. Pokażę Ci jak to zrobić szybko.
Czego potrzebujemy
Po pierwsze, potrzebne będą adresy, do których chcesz przekierowywać użytkowników. Nie powinno być ich zbyt dużo. Ta lista nie radzi sobie dobrze ze zbyt dużą ilością łączy. Po drugie, musisz przygotować ikonki. Jeśli podobnie jak ja, nie jesteś grafikiem, to najlepiej skorzystać z gotowców. Moim ulubionym narzędziem do generowania ikon idealnie pasujących do SharePoint, jest Metro Studio. Aplikacja jest darmowa. Ściągniesz ją z tej strony: https://www.syncfusion.com/downloads/metrostudio
Tworzymy listę
Samo utworzenie listy promowanych łączy nie różni się od utworzenia dowolnej innej. Wybierasz szablon, nadajesz nazwę i tyle. Przed uzupełnieniem łączy, warto wygenerować grafiki i przegrać je gdzieś na witrynę. Pamiętaj, że musi być to biblioteka, do której użytkownicy muszą mieć dostęp do odczytu. Obraz wart, tysiąca słów. Zobacz jak to wygląda na krótkim filmie
Podsumowanie
Promowane linki to prosty i przydatny mechanizm. Jego podstawowymi ograniczeniami jest kiepskie wyświetlanie dużych list (poziome przewijanie) i problemy z obsługą długich łączy (max 250 znaków). Jeśli nie przerażają Cię te kwestie, to zdecydowanie polecam tę listę. W kolejnym odcinku spróbujemy pójść krok dalej i stworzyć własny mechanizm kafelkowej nawigacji. Wykorzystamy do tego trochę kodu JavaScript i odpowiedniego widoku niestandardowej listy. Do następnego razu!
PS. Zapraszam na nasze meetupy!
Blog super, tak mało tej tematyki w polskim necie. Można by też umieszczać tutaj nagrania, materiały z meetupow, jeśli tka jak ja mam do Wawy 150 km, trudno wygospodarować i czas i transport……takie małe moje marzenie….
Materiały z meetup’ów na pewno umieszczę. Jeszcze nie wiem w jakiej formie, ale coś wymyślimy 😉 Z nagraniami będzie ciężko. Na razie ich nie przewidujemy. Spokojnych Świąt!
Panie Łukaszu, mam kolekcję stron na firmowym SharePoint. Na stronach typu modern użyłam wyróżnionych linków. W chwili obecnej (po jakimś upgrade) nie jestem w stanie wymusić domyślnego widoku kafelków. Mam jakieś 100 podstron i ok 450 różnych kafelków. Moje wsparcie techniczne jako jedyne rozwiązanie poleca zmianę wyróżnionych linków na „quick links”. Jest może jakaś inna opcja, która mnie wspomoże? Szczerze, nie uśmiecha mi sie robienie tej całej pracy po raz kolejny.
PS
Cudowny kurs. Szkoda ze dopiero teraz na niego trafiłam 🙁 pewnie nie popełniłabym od marca tylu błedów szukając wiedzy „po omacku”
Dziękuję za miłe słowa . Co do pytania, to jeśli korzystacie z SharePoint Online, to zdecydowanie proszę to zgłosić na support Microsoft. Webpart musi działać 🙂