SharePoint Tips. Wyróżnione łącza

SharePoint to naprawdę duża i skomplikowana platforma. W naukę jej wszystkich funkcji i opcji można zainwestować dowolną ilość czasu. Tego niestety nie mamy zbyt wiele. Tworząc ten kurs starałem się brać to pod uwagę. W pierwszej części omówiłem kluczowe tematy i absolutne podstawy, bez których ciężko jest zacząć swoją przygodę z tym systemem. Mając takie podstawy można, a nawet trzeba zacząć tworzyć własne rozwiązania. To właśnie nim poświęcona będzie ta część kursu.

Wyróżnione łącza w SharePoint

Zaczniemy od bardzo prostej ale i przydatnej listy – wyróżnione łącza. Jej zaletą jest prosta konfiguracja i ciekawa wizualizacja w formie kafelków (aka. karuzeli). Bardzo często wykorzystuję tę listę do przygotowania czytelnej nawigacji na witrynie. Pokażę Ci jak to zrobić szybko.

Czego potrzebujemy

Po pierwsze, potrzebne będą adresy, do których chcesz przekierowywać użytkowników. Nie powinno być ich zbyt dużo. Ta lista nie radzi sobie dobrze ze zbyt dużą ilością łączy. Po drugie, musisz przygotować ikonki. Jeśli podobnie jak ja, nie jesteś grafikiem, to najlepiej skorzystać z gotowców. Moim ulubionym narzędziem do generowania ikon idealnie pasujących do SharePoint, jest Metro Studio. Aplikacja jest darmowa. Ściągniesz ją z tej strony: https://www.syncfusion.com/downloads/metrostudio

Tworzymy listę

Samo utworzenie listy promowanych łączy nie różni się od utworzenia dowolnej innej. Wybierasz szablon, nadajesz nazwę i tyle. Przed uzupełnieniem łączy, warto wygenerować grafiki i przegrać je gdzieś na witrynę. Pamiętaj, że musi być to biblioteka, do której użytkownicy muszą mieć dostęp do odczytu. Obraz wart, tysiąca słów. Zobacz jak to wygląda na krótkim filmie

Podsumowanie

Promowane linki to prosty i przydatny mechanizm. Jego podstawowymi ograniczeniami jest kiepskie wyświetlanie dużych list (poziome przewijanie) i problemy z obsługą długich łączy (max 250 znaków). Jeśli nie przerażają Cię te kwestie, to zdecydowanie polecam tę listę. W kolejnym odcinku spróbujemy pójść krok dalej i stworzyć własny mechanizm kafelkowej nawigacji. Wykorzystamy do tego trochę kodu JavaScript i odpowiedniego widoku niestandardowej listy. Do następnego razu!

PS. Zapraszam na nasze meetupy!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
30 marca 2018 17:55

Blog super, tak mało tej tematyki w polskim necie. Można by też umieszczać tutaj nagrania, materiały z meetupow, jeśli tka jak ja mam do Wawy 150 km, trudno wygospodarować i czas i transport……takie małe moje marzenie….

Izabela
Izabela
8 września 2020 15:01

Panie Łukaszu, mam kolekcję stron na firmowym SharePoint. Na stronach typu modern użyłam wyróżnionych linków. W chwili obecnej (po jakimś upgrade) nie jestem w stanie wymusić domyślnego widoku kafelków. Mam jakieś 100 podstron i ok 450 różnych kafelków. Moje wsparcie techniczne jako jedyne rozwiązanie poleca zmianę wyróżnionych linków na „quick links”. Jest może jakaś inna opcja, która mnie wspomoże? Szczerze, nie uśmiecha mi sie robienie tej całej pracy po raz kolejny.
PS
Cudowny kurs. Szkoda ze dopiero teraz na niego trafiłam 🙁 pewnie nie popełniłabym od marca tylu błedów szukając wiedzy „po omacku”