Flow. Pierwszy proces

      Brak komentarzy do Flow. Pierwszy proces

Microsoft Flow

W poprzednich odcinkach pokazałem Ci jak stworzyć swoją pierwszą aplikację w PowerApps. Zaczęliśmy od okrągłego zera, a skończyliśmy na prostym, ale kompletnym rozwiązaniu. Oprócz samego interfejsu, każda z takich aplikacji potrzebuje jeszcze odpowiedniej logiki, która najwierniej odwzorowywać będzie konkretny proces biznesowy. Taką funkcję może pełnić drugi element naszej tytułowej układanki – Microsoft Flow.

Microsoft Flow – podstawy

Czym właściwie jest Microsoft Flow? Odpowiedzi można udzielić wiele. Każda z nich nie będzie kompletna i precyzyjna. Gdybym musiał się o takową pokusić, to powiedziałbym, że jest to platforma do automatyzacji procesów oraz integracji aplikacji. Automatyzacji procesów, bo pozwala na zdefiniowanie wyzwalacza, akcji i warunków takiego procesu. Integracji aplikacji, bo podobnie jak PowerApps, obsługuje ogromną (i ciągle rosnącą) liczbę konektorów do zewnętrznych systemów. Nie przejmuj się jeśli ciągle niewiele Ci to mówi. W tym i kolejnych odcinkach pokażę Ci podstawy tego systemu i gwarantuję, że wszystko stanie się jasne. Pewna jest jeszcze jedna rzecz. Microsoft Flow warto poznać, bo jest to aplikacja, która pozwala wykorzystać pełnię możliwości platformy Microsoft Office365. Jeśli z niej korzystasz, lub planujesz skorzystać, to jest to wiedza absolutnie konieczna.

Jak zacząć z Microsoft Flow?

Podobnie jak w PowerApps, swój pierwszy Flow możesz utworzyć na kilka sposobów. Najprościej jest wejść na stronę https://flow.microsft.com , wybrać dowolny szablon i go uruchomić. Do tego nie potrzebujesz mojej pomocy. Wszystko sprowadza się do kilku kliknięć. Im więcej szablonów wypróbujesz tym lepiej. Na pewno warto od razu zainstalować aplikację Microsoft Flow na swoim telefonie. Jest zupełnie darmowa i dostępna zarówno na Android i iOS. Dzięki niej będziesz mógł przetestować różne możliwości komunikacji między Flow i użytkownikiem. Mail, powiadomienia Push, uruchamianie z poziomu aplikacji, zatwierdzanie za pomocą maila… Jeśli nie zdołasz przetestować wszystkiego teraz, to w trakcie tego kursu postaram się pokazać wszystkie te funkcje.

Przykład na początek

Czas na przykład. Zaczniemy od bardzo prostego scenariusza pokazującego integrację pomiędzy Microsoft Flow i SharePoint. Wykorzystamy w nim gotowe rozwiązanie, które znajdziesz w listach modern na platformie SharePoint. W zasadzie całość jest gotowa. Wystarczy, że wywołasz ten gotowy Flow dla konkretnego elementu listy. Sam obieg pozwala na przesłanie elementu do weryfikacji do wskazanego użytkownika. Prosty, ale przydatny proces. Zobacz jak to działa:

Podsumowanie

Uruchomiliśmy właśnie pierwszy proces w Microsoft Flow. Zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • Uruchamianie. Ten proces startowaliśmy ręcznie dla wybranego elementu listy. To oczywiście nie jedyna opcja, ale o tym w następnym odcinku.
  • Dane wejściowe. Flow pozwala Ci na odpytanie użytkownika o dodatkowe informacje podczas startowania procesu.
  • Zatwierdzanie. To wbudowany element Flow. Wykorzystuje odpowiednio przygotowane formularze w wiadomościach email. Dzięki nim można zatwierdzić lub odrzucić dany element. Flow pozwala też na zdefiniowanie akcji z innymi możliwymi odpowiedziami. Tym też zajmiemy się w jednym z kolejnych odcinków.
  • Historia. Flow pozwala Ci przejrzeć historię przebiegów procesów oraz historii odpowiedzi udzielonych przez użytkowników (jeśli takowe były wykorzystywane). To bardzo ważna funkcja tej aplikacji.

Nie sposób nie zauważyć, że nasz pierwszy proces we Flow nie był naszym dziełem. Mimo wszystko udało nam się wykorzystać ułamek możliwości Flow do obsługi pewnego scenariusza. W kolejnym odcinku pokażę Ci jak faktycznie taki proces stworzyć i dostosować do własnych potrzeb. Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments