PowerApps. Publikacja aplikacji

      3 komentarze do PowerApps. Publikacja aplikacji

Wstęp

PowerAppsIcon

Przez ostatnie kilka tygodni, pokazywałem Ci jak stworzyć swoją pierwszą aplikację w PowerApps. Na pewno nie jest jeszcze doskonała. Na pewno można w niej ulepszyć całą masę funkcji. Chciałem Ci pokazać, że w przypadku PowerApps, słynna zasada Pareto działa jak nigdzie indziej. Inwestując 20% czasu, udaje się osiągnąć 80% celów. To właśnie największa zaleta tego typu narzędzi. Szybkie tworzenie i udostępnianie aplikacji, które nie są idealne, ale działają. Pozostaje tylko pytanie, jak takie udostępnianie działa w PowerApps?

Zapisz, opublikuj i udostępnij

Aplikacje w PowerApps działają na podobnej zasadzie jak dokumenty tworzone w pakiecie Office. Musisz je zapisać, a jeśli dodatkowo mają z nich korzystać inni użytkownicy, to powinieneś je opublikować i udostępnić. Nie jest to trudne, ani skomplikowane. Pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • Przypisz aplikacji krótką i opisową nazwę
  • Dodaj jej opis, aby inne osoby wiedziały co to za twór
  • Dodaj własną ikonę

Identyfikator aplikacji

Po opublikowaniu aplikacji zostaniesz przeniesiony do dedykowanej witryny prezentującej wszystkie jej właściwości i dodatkowe akcje, które możesz w jej kontekście wykonać. Znajdziesz tu takie opcje jak edycja, możliwość wyeksportowania aplikacji, sprawdzenia jej statystyk, przejrzenia historii zmian i sprawdzenia jej identyfikatora. Identyfikator to nic innego jak długi ciąg znaków (GUID), który unikalnie identyfikuje aplikację. Każda z nich ma swój adres url, który zawiera właśnie ten identyfikator. Mając z kolei adres URL, możesz go wykorzystać do osadzenia aplikacji witrynie SharePoint. Pozwól, że pokażę Ci jak to działa:

Podsumowanie

Zaczęliśmy od SharePoint i na SharePoint kończymy tę część kursu. Zrobimy małą przerwę od PowerApps i w kolejnych odcinkach przyjrzymy się bliżej nowemu narzędziu. Będzie nim Microsoft Flow, który pozwala automatyzować procesy. Wiem, że brzmi to bardzo ogólnie i tajemniczo, ale nie potrafię znaleźć bardziej zwięzłej definicji. Podobnie jak z PowerApps, chciałbym pokazać Ci to narzędzie zaczynając od absolutnych podstaw. I tak jak w PowerApps, bardzo szybko uruchomimy pierwszy w pełni funkcjonalny proces. Zainteresowany? Mam nadzieję, że tak 🙂 Do następnego razu!

3
Dodaj komentarz

avatar
1000
1 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ErykŁukasz Falaciński Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Eryk
Gość
Eryk

Łukasz, ale niestety Power Appsów nie można udostępnić użytkownikom zewnętrznym (Guest User) nawet tym z Azure AD – jest to totalna dyskwalifikacja tej platformy. Czyli Twojej fajnej apki nie możesz nam udostępnić 🙂 Chyba że masz na to jakiś sposób?

Łukasz Falaciński
Gość
Łukasz Falaciński

Mogę i nawet ją udostępniam 🙂 Zapisz się na newsletter (popup na stronach kursu) i dostaniesz wyeksportowaną wersję aplikacji. Rozumiem jednak, że chodzi o inne udostępnienie. Tego faktycznie nie ma i bardzo pozytywnie się zdziwię jeśli kiedykolwiek się pojawi. Kasa i licencje to jedno, ale drugi powód to same konektory. PowerApps nie pracuje praktycznie na swoich danych. Wszystkie ciągnie z zewnątrz. Udostępnienie takiej aplikacji musiałoby się wiązać z udostępnieniem źródeł, a te na ogół organizacje bardzo chcą i powinny chronić (vide Compliance, DLP, RODO, ….). Oczywiście są od tego wyjątki (SharePoint, OneDrive), które takie funkcje udostępniają, ale to raczej wyjątki potwierdzające regułę. Reasumując: PowerApps jest tylko do użytku wewnętrznego.

Eryk
Gość
Eryk

Dzięki za info! A jeśli ktoś interesuje się tym tematem i szuka informacji o takim udostępnianiu to tutaj jest ciekawy wątek o tym: https://powerusers.microsoft.com/t5/Administering-PowerApps/Can-I-Share-a-PowerApp-with-Azure-AD-Guest-User/td-p/111800 – w skrócie MS planuje dać taką możliwość (kiedy? … nie wiadomo :-))