PowerApps. Publikacja aplikacji

      3 komentarze do PowerApps. Publikacja aplikacji

Wstęp

PowerAppsIcon

Przez ostatnie kilka tygodni, pokazywałem Ci jak stworzyć swoją pierwszą aplikację w PowerApps. Na pewno nie jest jeszcze doskonała. Na pewno można w niej ulepszyć całą masę funkcji. Chciałem Ci pokazać, że w przypadku PowerApps, słynna zasada Pareto działa jak nigdzie indziej. Inwestując 20% czasu, udaje się osiągnąć 80% celów. To właśnie największa zaleta tego typu narzędzi. Szybkie tworzenie i udostępnianie aplikacji, które nie są idealne, ale działają. Pozostaje tylko pytanie, jak takie udostępnianie działa w PowerApps?

Zapisz, opublikuj i udostępnij

Aplikacje w PowerApps działają na podobnej zasadzie jak dokumenty tworzone w pakiecie Office. Musisz je zapisać, a jeśli dodatkowo mają z nich korzystać inni użytkownicy, to powinieneś je opublikować i udostępnić. Nie jest to trudne, ani skomplikowane. Pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • Przypisz aplikacji krótką i opisową nazwę
  • Dodaj jej opis, aby inne osoby wiedziały co to za twór
  • Dodaj własną ikonę

Identyfikator aplikacji

Po opublikowaniu aplikacji zostaniesz przeniesiony do dedykowanej witryny prezentującej wszystkie jej właściwości i dodatkowe akcje, które możesz w jej kontekście wykonać. Znajdziesz tu takie opcje jak edycja, możliwość wyeksportowania aplikacji, sprawdzenia jej statystyk, przejrzenia historii zmian i sprawdzenia jej identyfikatora. Identyfikator to nic innego jak długi ciąg znaków (GUID), który unikalnie identyfikuje aplikację. Każda z nich ma swój adres url, który zawiera właśnie ten identyfikator. Mając z kolei adres URL, możesz go wykorzystać do osadzenia aplikacji witrynie SharePoint. Pozwól, że pokażę Ci jak to działa:

Podsumowanie

Zaczęliśmy od SharePoint i na SharePoint kończymy tę część kursu. Zrobimy małą przerwę od PowerApps i w kolejnych odcinkach przyjrzymy się bliżej nowemu narzędziu. Będzie nim Microsoft Flow, który pozwala automatyzować procesy. Wiem, że brzmi to bardzo ogólnie i tajemniczo, ale nie potrafię znaleźć bardziej zwięzłej definicji. Podobnie jak z PowerApps, chciałbym pokazać Ci to narzędzie zaczynając od absolutnych podstaw. I tak jak w PowerApps, bardzo szybko uruchomimy pierwszy w pełni funkcjonalny proces. Zainteresowany? Mam nadzieję, że tak 🙂 Do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eryk
Eryk
21 maja 2019 22:01

Łukasz, ale niestety Power Appsów nie można udostępnić użytkownikom zewnętrznym (Guest User) nawet tym z Azure AD – jest to totalna dyskwalifikacja tej platformy. Czyli Twojej fajnej apki nie możesz nam udostępnić 🙂 Chyba że masz na to jakiś sposób?

Łukasz Falaciński
Łukasz Falaciński
22 maja 2019 08:51
Reply to  Eryk

Mogę i nawet ją udostępniam 🙂 Zapisz się na newsletter (popup na stronach kursu) i dostaniesz wyeksportowaną wersję aplikacji. Rozumiem jednak, że chodzi o inne udostępnienie. Tego faktycznie nie ma i bardzo pozytywnie się zdziwię jeśli kiedykolwiek się pojawi. Kasa i licencje to jedno, ale drugi powód to same konektory. PowerApps nie pracuje praktycznie na swoich danych. Wszystkie ciągnie z zewnątrz. Udostępnienie takiej aplikacji musiałoby się wiązać z udostępnieniem źródeł, a te na ogół organizacje bardzo chcą i powinny chronić (vide Compliance, DLP, RODO, ….). Oczywiście są od tego wyjątki (SharePoint, OneDrive), które takie funkcje udostępniają, ale to raczej wyjątki potwierdzające regułę. Reasumując: PowerApps jest tylko do użytku wewnętrznego.

Eryk
Eryk
22 maja 2019 12:19

Dzięki za info! A jeśli ktoś interesuje się tym tematem i szuka informacji o takim udostępnianiu to tutaj jest ciekawy wątek o tym: https://powerusers.microsoft.com/t5/Administering-PowerApps/Can-I-Share-a-PowerApp-with-Azure-AD-Guest-User/td-p/111800 – w skrócie MS planuje dać taką możliwość (kiedy? … nie wiadomo :-))