PowerApps. Łączenie danych i nawigacja

      Brak komentarzy do PowerApps. Łączenie danych i nawigacja

Wstęp

PowerAppsIcon

Nasza aplikacja nabiera kształtów. W poprzednim odcinku dodaliśmy do niej nowe źródło danych. Umożliwiło to wyświetlanie listy zawodników w formularzu szczegółów drużyny. PowerApps radzi sobie z tym całkiem nieźle. Jedyny problem jaki pozostał, to poprawne filtrowanie danych. Naszym celem jest wyświetlenie składu konkretnej drużyny. Sam scenariusz powtarza się w zdecydowanej większości aplikacji. Klient i jego zamówienia, pracownik i jego wnioski, dostawca i realizowane przez niego dostawy,…można tak wymieniać w nieskończoność.

Łączenie danych

Kontekstowe łączenie danych jest możliwe tylko wtedy, gdy źródło na to pozwala. W naszym przypadku zarówno lista drużyn, jak i zawodników posiada kolumnę TeamID. Zasada działania w tym przypadku jest prosta. Wystarczy porównać oba pola i już. być. Po raz kolejny muszę wspomnieć o nadrzędnej zasadzie – poznaj swoje źródło danych. Bez tego nic nie zrobisz. Mając już pomysł jak dane powiązać, wystarczy umiejętnie wykorzystać funkcję Filter. Pokazuję to dokładnie na filmie, więc tutaj ograniczę się tylko do opisania kluczowej zasady. Łącz dane odwołując się bezpośrednio do źródła, a nie kontrolki/kontrolek je wyświetlających. Te drugie zawsze mogą być zmodyfikowane, inaczej sformatowane, czy usunięte.

Galeria

W nagraniu zobaczysz, że szczegóły wybranej drużyny dostajemy z kontekstu galerii. To ciekawa funkcja, bo pozwala sprawdzić na jednym ekranie, jaki wiersz galerii znajdującej się na innym ekranie został kliknięty. Pozwoli Ci to dokładnie namierzyć akcje użytkownika i w bardzo prosty sposób filtrować dane. Funkcja jest udostępniana przez właściwość Selected każdej galerii PowerApps.

Przykład

W poniższym przykładzie zobaczysz jak przefiltrować galerię zawodników oraz dodać nowy formularz wyświetlający ich szczegóły. Po raz pierwszy, użyjemy także funkcji Navigate, która pozwala na przechodzenie pomiędzy ekranami PowerApps. Jest bardzo prosta i jestem pewien, że po obejrzeniu jednego przykładu będziesz umiał ją zastosować samodzielnie.

Podsumowanie

Nasza aplikacja jest praktycznie gotowa. Proponuję, abyś dostosował ją jeszcze do swoich potrzeb. Wiesz już jak zmieniać galerie i formularze. Poświeć chwilę na zmianę ich wyglądu i zachowania. Po tym pozostanie nam do zrobienia jeszcze jedna rzecz. Naszą aplikację trzeba jeszcze zapisać i opublikować, aby mogli z niej korzystać inni użytkownicy. Tym zajmiemy się już w następnym odcinku. Do następnego razu!

Dodaj komentarz

avatar
1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.