Kurs Microsoft SharePoint. Strony aplikacyjne

Czas zakończyć serię poświęconą stronom w SharePoint. Po stronach wiki i modern czas na strony aplikacyjne. Dzisiaj będzie krótko, bo temat nie jest skomplikowany. Strony aplikacyjne są niezmiernie ważne i jestem pewien, że jeśli miałeś styczność z platformą SharePoint to na pewno z nich skorzystałeś. Pytanie, czy zrobiłeś to świadomie?

Czym różnią się strony aplikacyjne od innych?

Z góry przepraszam, ale będzie technicznie. Strona aplikacyjna, w odróżnieniu od innych stron SharePoint nie jest przechowywana w bazie danych. To ciągle plik, ale zamiast trzymania go w odpowiedniej tabeli na serwerze SQL, SharePoint trzyma ten plik na dysku serwera. Jeśli masz dostęp do konsoli swojego serwera możesz je zobaczyć w folderze, który Microsoft zwykł nazywać root. Ścieżka nie jest prosta:

<dysk>\Program Files\Common Files\microsoft shared\Web Server Extensions\16\TEMPLATE\LAYOUTS

Numer 16 w powyższym adresie oznacza wersję SharePoint. W tym przypadku 2016. Dla wersji 2013, będzie to 15 i konsekwentnie dla wersji 2010, folder nazywać się będzie 14. Wszystkie pliki z rozszerzeniem .aspx to właśnie strony aplikacyjne.

Czy to właściwie jest ważne?

To zależy. Dla większości zwykłych użytkowników zapewne nie. Według mnie warto jednak wiedzieć, jak działa narzędzie, z którego korzystamy na co dzień. Strony aplikacyjne są wykorzystywane do wyświetlania wszelkiego rodzaju informacji z ustawieniami i konfiguracją. Ustawienia listy, biblioteki, witryny, opcje konfiguracji uprawnień i zarządzania funkcjami. To wszystko są strony aplikacyjne. Można je bardzo szybko rozpoznać po dwóch cechach:

  1. Są takie same. Mogą wyświetlać różne informacje (np. strona ustawień list będzie pokazywać kolumny specyficzne dla konkretnej listy), ale sama ich struktura i budowa jest taka sama. Powód jest prosty. To de facto zawsze ta sama strona.
  2. Mają ten sam adres. W URL każdej strony aplikacyjnej powinieneś znaleźć mniej więcej taki zapis: <URL witryny>\_layouts\<numer>\<strona_aplikacyjna>.aspx . Adres oczywiście nie jest przypadkowy. Zerknij na lokalizację tych plików, którą opisywałem wcześniej.

Przykład

Pozwól, że pokażę Ci krótko jak działają strony aplikacyjne na konkretnym środowisku SharePoint. Nie można ich modyfikować (przynajmniej bez ingerencji programisty), ale mimo wszystko warto umieć świadomie z nich korzystać.

Podsumowanie

Przy pracy z SharePoint warto zapamiętać kawałek adresu : [\_layouts] Jeśli zobaczysz go w adresie swojej przeglądarki, to najpewniej jesteś na stronie aplikacyjnej. Nie będziesz mógł jej modyfikować. To najważniejsze ograniczenie.

W kolejnym odcinku przyjrzymy się bliżej webpartom. To podstawowy budulec stron SharePoint. Pozdrawiam i do następnego razu!

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments